„Néha olyan, mintha a kedvesemmel teljesen más világban élnénk! Miért nem érti meg, amit mondok? Miért nem lehet vele beszélgetni? Miért csinál úgy, mintha nem lennének problémáink?” Ezekre a kérdésekre keressük a választ mai írásomban.

Az igazság az, hogy a férfi és a nő között nem mindig megy gördülékeny a beszélgetés.

És ennek sokszor annyi az oka, hogy máshogy beszélget a nő, és máshogy a férfi!

Melyek a leggyakoribb kommunikációs különbségek a NŐ és a FÉRFI között?

1)

A nő kommunikációjáért az agyának több területe is felel, ezért sokkal érzelemdúsabban, színesebben fejezi ki a mondanivalóját. A férfi tényekről beszél, ügyekben gondolkodik, és kevésbé érzi úgy, hogy a kommunikáció arra is jó, hogy ápolja vele a kapcsolatát a nővel.

2)

A lényeget!” – ez volt az a szó, amelyen az egyik hozzám járó házaspár rendszeresen összeveszett. A férj mindig nagyon lényegre törően beszélt, és nem tudta tolerálni azt, hogy a felesége sokkal több oldalról járt körül egy problémát. Pedig a feleségének a lényeg pontosan a dolog szövevényes érzelmi háttere volt.

3)

A férfi máshogy figyel egy beszélgetés során, mint a nő. Inkább csak mereven hallgat, és az érzelmek nem jelennek meg az arcán. Felfogja, amit mondanak neki és ennyi. Olykor esetleg vitába száll a nővel, ha az egy-egy tényről nem tárgyszerűen beszél. Ehhez képest a nő együttérző testbeszéddel, bátorító szavakkal, kérdésfeltevéssel, az arcán megjelenő érzelmekkel és élénk szemkontaktussal figyel. Jelentőséget tulajdonít a hanglejtésnek, figyel az esetleges rejtett célzásokra. És hogy ez a különbség mit okoz a gyakorlatban? A nő megharagszik a férfira, hogy nem figyel rá. Aki viszont nem érti a dolgot, ezért a haragra haraggal válaszol.

4)

Ha a férfi egy konfliktus után megkérdezi, hogy mi a baj, a nő hajlamos sértődött hangon annyit mondani, hogy „semmi„. De közben titkon talán arra vágyik, hogy a férfi ilyenkor kérdezze tovább, és próbáljon a kedvében járni. De mivel a férfi a hanglejtés, az elvont jelzések olvasásában nem jeleskedik, nem jut eszébe, hogy tovább kérdezzen. Ezért a nő azt éli meg, hogy a férje figyelmetlen vele.

5)

A nő sokszor vágyik szóbeli kedveskedésekre. Például megkérdezi, hogy „szeretsz„? A férfi viszont nem is érti a kérdést, sőt olykor kritikának veszi, hiszen a tetteiből tudnia kellene a nőnek, hogy mi is a helyzet. Nem véletlenül vette el feleségül és dolgozik a családért!

6)

A férfi akkor beszél a problémájáról, ha tanácsot kér. A nő viszont sokszor csak hangosan gondolkodik, vagy csak egyszerűen szeretné megosztani a problémáját. Erre persze a férfi azonnal tanácsot ad, majd lezárja a kérdést. Ezt sok nő elutasításnak éli meg, míg a férfi nem érti, hogy miért panaszkodik annyit a felesége, ha közben meg nem kell neki a tanácsa.

7)

A nő számára a kapcsolat addig működik, amíg meg lehet beszélni a dolgokat. A férfi számára viszont az a kapcsolat nem az igazi, amiről folyton beszélgetni kell. Ha a nő azon fáradozik, hogy beszélgetések kezdeményezésével megmentse a kapcsolatot, a férfi pedig igyekszik kerülni a beszélgetéseket, akkor maga a beszélgetés is csak újabb konfliktusforrássá válik.

Fontos! A fenti hét megállapítás természetesen nem törvényszerű. Elképzelhető, hogy egyes tulajdonságok pont fordítva igazak, vagy a pár egyik felére sem jellemzőek. Én nagyon ellene vagyok az általánosításoknak. Nem hiszek abban, hogy valaki „férfi” vagy „nő”, és azzal már le is írható az ő személyisége.

De nem szabad elfelejtenünk, hogy biológiai, hormonális, agyi  működésbeli különbségek vannak közöttünk, amelyek hatásait a kapcsolatunkban is érezhetjük! Egyszerűen nem egyforma építőkockákból vagyunk megépítve. És ez nemcsak fizikai szinten, hanem lelki szinten is igaz! Nőként és férfiként mások az adottságaink, így a kapcsolatunkban való viselkedésünk és gondolkodásunk is nagyon más tud lenni.

HIBA: haragszom Rád!

Sokan a párjuk vagy a kapcsolatuk gyengeségének fogják fel, ha beszélgetési, kapcsolatépítési vagy intimitásbéli nehézségeik vannak. Holott sokszor csak arról van szó, hogy nem ismerik jól a másik nem működését.

⚡ Merthogy amennyire egy nő haragszik, hogy nem lehet a társával beszélgetni, a férfi ugyanannyira utálja, hogy mindig beszélgetnie kell – ráadásul a kapcsolatról és az érzelmekről!

⚡ Amennyire egy férfi követelőzősnek és elégedetlennek látja a feleségét, a nő ugyanannyira szeretetre és odafigyelésre kiéhezve élheti a mindennapjait!

Sajnos rengeteg házassággal van dolgom, ahol a férj kezdetben nem rossz szándékból hanyagolja el a feleségét, hanem tudatlanságból. Klasszikus példával élve: a felesége kocsiját mossa le ahelyett, hogy beszélgetne vele inkább. És azzal is találkozom, hogy jószándékú feleségek egyre kritikusabb hangot ütnek meg a férjükkel szemben amiatt, hogy nem kapnak odafigyelést és beszélgetéseket. És ezzel az elégedetlenségükkel végül elmarják maguktól a férjüket. És mire eljutnak hozzám, kiégve, egymást bántva, csalódottan, a másikat okolva ülnek egymás mellett.

Manapság sokan kimondottan sérelemként élik meg azt, hogy a párjuk máshogy működik.

Megharagszanak a turmixgépre, amiért az nem melegíti fel a lábast. De hát persze, hogy nem melegíti fel! Nincs hozzá adottsága. A turmixgépet keverésre, nem pedig melegítésre találták ki. A melegítés a tűzhely dolga.

Sokan olyan dolgokban is meg akarják változtatni a párjukat, ami a nemükhöz kapcsolódó ADOTTSÁG. Pedig érdemes megbarátkoznunk a gondolattal, hogy bizonyos dolgokban nem fogjuk tudni megváltoztatni a párunkat. A nő az nő marad, a férfi pedig férfi.

„A férjem újra elkezdett udvarolni”

Azt tapasztalom, hogy a társunk iránt érzett haragunkat csökkentheti, ha MEGÉRTJÜK, hogy nem mindig csak a másik szándékával, motivációjával, odaadásával van a gond. Hanem a konfliktusok forrása az, hogy a másik MÁSHOGY van „összerakva”, MÁSHOGY működik.

Én abban hiszek, hogy nőként és férfiként másban vagyunk erősek, másban vagyunk ügyesek, és így egészítjük ki egymást!

A Feleségek Klubjában nap mint nap kapok olyan személyes, hálás visszajelzést, hogy egy-egy kedves klubtagunk egyik pillanatról a másikra megértette a férje – férfiakra jellemző – viselkedését. És ezáltal a különbségeket sikerült a kapcsolatuk előnyére hasznosítani: a férje sokkal aktívabbá vált abban, hogy a felesége kedvében járjon.

Miért dolgozom?

Én elkötelezetten dolgozom azért, hogy szeressük jól a nőt, szeressük jól a férfit a társunkbanban! Képezzük hát magunkat a témában, és értsük meg ezt a furcsa valakit magunk mellett! Aki talán nem is annyira furcsa, csak máshogy működik, mint mi!

Zárásként, a teljesség igénye nélkül nézzünk meg néhány gyakran emlegetett, mondhatni, tipikus különbséget a nők és férfiak között! Ezek persze mind általánosítások, amiknek nagyon nem vagyok híve, mégis van némi alapjuk:

  • A férfiak inkább egy dologra képesek igazán figyelni, a nők egyszerre többre is.
  • A nők fogékonyabbak a testbeszéd és a hanglejtés érzékelésére.
  • A férfiak inkább szűkszavúak az érzelmi kérdésekben, a nőknek elemi igénye ezekről beszélni.
  • A férfi számára az a kapcsolat már nem működik, amiről folyton beszélni kell. A nő számára a kapcsolat addig működik, amíg meg lehet beszélni a dolgokat.
  • A férfiak egy történetből a tényeket szeretik elmesélni, a nők az érzelmi oldalt.
  • A férfi meg akarja oldani a nő problémáját, a nő csak a problémája meghallgatását várja.
  • A férfiak könnyebben elfelejtik az apróbb érzelmi konfliktusokat, míg a nők jobban emlékeznek rájuk.

Ugye, milyen elgondolkodtató a lista?

(Ha szeretnél többet is megtudni arról, hogy nőként mit tehetsz, hogy több beszélgetés legyen a kapcsolatotokban, akkor tarts velem a következő online közvetített, ingyenes párkapcsolati előadáson, ahol szó lesz többek között arról a női-férfi kommunikációs szemléletről, amelytől örömteliek és feltöltőek lesznek a közös beszélgetések.)

IDE KATTINTVA TUDSZ JELENTKEZNI AZ INGYENES ELŐADÁSRA >>

 

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: