Jó beszélgetések nélkül meghal egy párkapcsolat. Ezért összegyűjtöttem néhány banálisan egyszerű, de mégis hasznos tanácsot arról, hogy hogyan tegyük jobbá a beszélgetéseinket. 1) Jó időben Nincs annál rosszabb, amikor az embernek hulla fáradtan kell beszélgetnie a párjával. Ha fáradtak vagyunk, akkor bizony pihenni kell, és nem társalogni. Hiszen fáradtan nem tudunk odafigyelni a másikra, és […]

Jó beszélgetések nélkül meghal egy párkapcsolat. Ezért összegyűjtöttem néhány banálisan egyszerű, de mégis hasznos tanácsot arról, hogy hogyan tegyük jobbá a beszélgetéseinket.

1) Jó időben

Nincs annál rosszabb, amikor az embernek hulla fáradtan kell beszélgetnie a párjával. Ha fáradtak vagyunk, akkor bizony pihenni kell, és nem társalogni. Hiszen fáradtan nem tudunk odafigyelni a másikra, és a türelmünkből is sokkal kevesebb van. Éppen ezért soha ne kezdeményezzünk ill. folytassunk komolyabb beszélgetést a párunkkal, ha látjuk, neki vagy nekünk nincs erőnk hozzá.

(Hasonlóan tipikus hiba az is, amikor a párunk épp a hobbijával van elfoglalva, és olyankor akarjuk, hogy velünk foglalkozzon.)

A beszélgetés igenis sok energiát igényel, ezért ne csak azt nézzük, hogy nekünk kedvünk van-e hozzá. Legalább ugyanilyen fontos, hogy a párunknak is kedve legyen hozzá az adott pillanatban.

Ehhez szorosan kapcsolódik az is, hogy tanácsos figyelni arra, hogy a beszélgetést tudatosan iktassuk be a heti programjaink közé, mint egy szokásos programot. Ha el tudunk menni hétvégente vásárolni, közösen végignézünk egy-egy TV-műsort, akkor miért ne tudnánk elmenni beszélgetni is valahová?

2) Magunk helyett a másikról

Sok helyen olvasom, hogy a párkapcsolat jó működéséhez szükség van arra, hogy az érzéseinket kifejezhessük, a gondolatainkat elmondhassuk a másiknak. Ez rendben is van, hiszen ha ezeket megfogalmazhatjuk egy másik személynek, kiönthetjük neki a lelkünket, sokkal jobban érezzük magunkat, mint előtte. Csakhogy!

Ha csak erről szól egy beszélgetés, akkor vajon a párunknak egy kellemes élmény lesz a velünk töltött idő, vagy netán úgy érzi, hogy csak belőlünk ömlik a mondanivaló? Vajon hogy fogja érezni magát?

Pont emiatt nagyon fontos, hogy olyan dolgokról beszélgessünk, ami a párunk számára is érdekes, fontos. Érdemes arra odafigyelni, hogy a beszélgetés elején lehetőleg a párunkról legyen szó. Olyan témát válaszunk, ami őróla szól, ami őt érdekli. Így sokkal hajlandóbb lesz beszélgetni velünk, mint egyébként. Ha így látunk neki a beszélgetéseknek, biztosak lehetünk abban, hogy a párunk egy kis idő múlva nyitottabb lesz ránk, és szívesen beszélget a minket érintő dolgokról is.

3) Érdeklődés, érdeklődés, érdeklődés

Vannak olyan ismerőseim, akikkel egyszerűen nem tudok beszélgetni. Rájöttem, hogy miért. Azért, mert nem érdeklődnek. Akkor tudunk ugyanis önfeledten, élvezetesen beszélgetni másokkal, ha érezzük, hogy a másik érdeklődik irántunk. Hogyan lehet jól érdeklődni?

Kérdezi kell. Lehetőleg olyan kérdést kell feltenni a párunknak, amelyre nem csak egy egyszerű igennel vagy nemmel lehet válaszolni, hanem hosszabb kifejtést igényel a megválaszolása.

Tehát „hogyan, miért, milyen, mit gondolsz erről” kezdetű kérdéseket érdemes feltenni, hiszen ezekre nem egy egyszavas választ fogunk kapni, hanem hosszabban is ki tudja fejezni magát a párunk.

Fontos, hogy miután a párunk válaszol a kérdésünkre, ne egy teljesen új, más témára vonatkozó kérdést tegyünk fel. Ehelyett a kapott válaszból keressünk ki egy minket érdeklő részt, és arra kérdezzünk rá. Így biztosan érzi a kedvesünk, hogy érdeklődünk iránta, és élvezni fogja a beszélgetést.

Odafigyelésben, érdeklődésben és vidámságban gazdag beszélgetést kívánok mindenkinek!

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: