Amikor a párunkat valami nyomasztja, valami baja van, valami bántja, akkor előfordulhat, hogy ezt csak finoman fejezi ki. Egy apró arcvonással, egy véletlenül kimondott árulkodó szóval vagy nyomasztó csendességgel. Ilyenkor ha elég dörzsöltek vagyunk tudhatjuk: a párunk még nem indította el a problémamegoldás folyamatát, ehelyett belesüllyedt a gondolataiba, esetleg negatív érzelmeibe. Nekünk – mivel egy […]

Amikor a párunkat valami nyomasztja, valami baja van, valami bántja, akkor előfordulhat, hogy ezt csak finoman fejezi ki. Egy apró arcvonással, egy véletlenül kimondott árulkodó szóval vagy nyomasztó csendességgel.

Ilyenkor ha elég dörzsöltek vagyunk tudhatjuk: a párunk még nem indította el a problémamegoldás folyamatát, ehelyett belesüllyedt a gondolataiba, esetleg negatív érzelmeibe.

Nekünk – mivel egy csónakban evezünk – igenis feladatunk kilendíteni őt ebből a helyzetből, feladatunk, hogy  „kibeszéltessük a párunkból a problémát”, akármi is az. Még akkor is, ha esetleg pont mi okoztuk.

De hogyan is bátorítsuk fel a párunkat?

„Akarsz róla beszélni?”

Akarsz róla beszélni?

A bátorító szavak olyanok, mint amivel manapság sokat szoktunk viccelődni: „Akarsz róla beszélni?”

Konkrétan ezekre gondolok:

  • „Tudok segíteni valamit?”
  • „Érdekel, mit érzel.”
  • „Segítene, ha beszélnénk róla?”
  • „Néha segít, ha kibeszéljük magunkból a problémát. Mesélj!”
  • „Mondd el!”
  • „Nekem van időm, ha neked is. Mondd, mi történt?”

És hogy miért olyan fontos ez?

Akiknek problémájuk van, néha félnek attól, hogy másokra erőltetik magukat. Vagy éppen olyan közegben tudnak csak megnyílni, ahol érzik: nyugalom és nagy-nagy odafigyelés veszi őket körül. De persze sokan a csendességükkel akarják büntetni a párjukat. Ezernyi oka lehet a kommunikáció és a problémamegoldás leállásának.

Éppen ezért amikor a párunkon látjuk, hogy valami nyomasztja, megnyugtatásra van szüksége, vegyük fel a bátorító szerepet, és segítsünk a párunknak! Még akkor is, ha nehezünkre esik.

A bátorítás titka ugyanis abban áll, hogy egyértelműen meg­mutatjuk, hogy a párunk mellett állunk, és nemcsak hallgatjuk, hanem VÁLLALJUK, hogy meghallgatjuk. Ezzel MEGINDÍTJUK A KOMMUNIKÁCIÓT. És ez a lényeg.

Ha tehát egy kicsi jelét is látjuk, hogy a párunk valami fontos, mély érzéséről vagy problémájáról tudna beszélni, bátorítsuk, segítsük a kifejezésben!

És akkor az eredmény sem marad el:

Akarsz róla beszéni?

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: