Általában minden pár, házaspár nagyon szereti egymást. Nagyon. Az elején. Csak nem biztos, hogy jól! És hosszútávon ez visszaüthet. Sokan ezt azzal magyarázzák, hogy „kihűlt, nem működik”. De az ilyen megfoghatatlan megmagyarázások helyett érdmes egy kicsit mélyebbre ásnunk. Hogy mire gondolok?

3 féle szeretet

3szeretetVajon mi a szeretet három típusa?

Egy barátommal még néhány éve ültünk egy pláza étkezdéjében, amikor csörgött a telefonja, a kedvese hívta föl, de a beszélgetés utolsó mondata sajnos ez volt: hát Neked ez a szeretet?

A felháborodott, kétségbeesett kérdésben sajnos benne volt minden szomorúsága, értetlensége, elkeseredettsége, amit egy ember akkor érezhet, mikor kezdi úgy látni, hogy „nem vagyok fontos a másiknak.”

Ezután meséltem neki arról, hogy milyen módokon lehet szeretni a párunkat, és megnyugtattam: valószínűleg a kedvese nem megfelelően fejezi ki a szeretetét.

Úgyhogy most nézzük is meg, milyen típusai vannak a szeretetnek egy párkapcsolatban!

1) „Úgy szeretlek, ahogy én is szeretem, ha szeretnek”

Kezdő házasként nagyon szorgalmas férj voltam: minden reggel és este az „utolsó kanálig” elmosogattam mindent. Nem azért, mert ez volt a hobbim, sokkal inkább azért, mert így akartam kedveskedni a feleségemnek. Nekem ugyanis nagyon jólesik, ha szívességből segítenek a munkámban. Így hát én is kisangyal akartam lenni.

Azonban egy idő után a feleségem azt mondta:

‒ Ádi, én már nem is érzem, hogy szeretsz!

‒ Micsodaaaaaa? ‒ kérdeztem. Hogy én nem szeretlek?! De hát éjt nappallá téve mosogatok, hogy neked ne kelljen!

Hát, ez igazán rendes tőled, de nekem nem erre van szükségem! Ha az esti mosogatás helyett inkább beszélgetnénk egy kicsit, akkor, azt hiszem, boldogabb lennék!

‒ Jaaa…? – mondtam én.

Azóta már tudom, hogy pusztán azért, mert nekem a segítség különösen jólesik, attól még a feleségemnek nem ez a legfontosabb. Nem magamból kell kiindulnom. Nem biztos, hogy a másiknak az esik jól, ami nekem.

2) „Úgy szeretlek, ahogy szerintem neked jó”

Egy nálam megforduló pár különös esete a következő volt:

A fiatalember titokban szervezett egy csodálatos külföldi utat egy szomszédos ország fővárosába. Már előre elképzelte, hogy majd mennyire fog ennek örülni a kedvese.

A hölgy azonban egyáltalán nem tudott örülni. Ő ugyanis mindennap Budapesten dolgozott, ezért egy csendes kis erdőben szívesebben kirándult volna, mint egy zajos külföldi fővárosban, ami a munkáját, a mindennapos hajtást, a stresszt juttatja eszébe.

Érthető módon a fiatalembernek nagyon rosszulesett, hogy mennyi energiát fektetett abba, hogy boldoggá tegye a párját, aki mégsem értékeli az erőfeszítéseit.

Sajnos azonban egy dolgot elfelejtett: nem figyelt arra, hogy vajon mi az, ami igazán jólesne a kedvesének. A szándéka megvolt, hogy örömet szerezzen, de sajnos ezt a saját elképzelései alapján tette.

3) „Úgy szeretlek, ahogy valóban neked jó!”

A szeretet akkor ér célba igazán, ha azt nyújtjuk a párunknak, amire szüksége van. Nem indulhatunk ki magunkból, és nem indulhatunk ki a saját elképzeléseinkből sem. Mert úgy előfordulhat, hogy a törekvéseink ellenére a másik nem fogja érezni a szeretetünket!

Inkább egyszerűen csak kérdezzük meg a kedvesünket:

Miből érzed, hogy szeretlek?

A kapott válasz pedig egyértelműen megmutatja, hogy mi a teendő, ha egy mosolygós, boldog párt akarunk látni magunk mellett.

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: