Mi a teendő, ha párkapcsolati problémák jelentkeznek a párunkkal való viszonyunkban? Mielőtt az erről szóló ingyenes minikönyvet letölti, olvassa el a témáról az alábbi átfogó cikket. A leggyakoribb párkapcsolati problémák 1) Kommunikáció hiánya: minél kevesebbet beszélget egy pár, annál jobban szűkül a közös élmények, a közös vágyak, a közös célok metszete. Egy jó beszélgetéssel közelebb […]

párkapcsolati problémák

Mi a teendő, ha párkapcsolati problémák jelentkeznek a párunkkal való viszonyunkban?

Mielőtt az erről szóló ingyenes minikönyvet letölti, olvassa el a témáról az alábbi átfogó cikket.

A leggyakoribb párkapcsolati problémák

1) Kommunikáció hiánya: minél kevesebbet beszélget egy pár, annál jobban szűkül a közös élmények, a közös vágyak, a közös célok metszete. Egy jó beszélgetéssel közelebb kerülhetünk a másikhoz, viszont ha a kommunikáció hiányzik a kapcsolatból, fokozatosan kiüresedik a kapcsolat.

Holott, amikor keveset beszélget egy pár, pont a problémák megoldásának első számú eszközét nem gyakorolja.

2) Negatív érzések gyakori jelentkezése: sok kapcsolatban problémát jelentenek a negatív érzések: düh, bánat, kilátástalanság, unalom, félelem, érdektelenség, harag, szomorúság, elkeseredettség, felindultság, szégyen, tehetetlenség, utálat.

Ugye mennyire meg tudják nehezíteni ezek az érzések a problémák megbeszélését egy-egy konfliktushelyzetben? És ennek az oka nagyon egyszerű: amikor elromlik a hangulatunk, és valamilyen negatív érzés kerít a hatalmába, nagy az esély rá, hogy bántóan fogunk viselkedni a párunkkal. Idézzünk csak fel egy ilyen szituációt!

3) Eltávolodás: sokan azt mondják, hogy a varázs és csillogás egy idő után eltűnik. Olyannyira, hogy a másik közelsége semmit nem jelent az ember számára. Bármilyen program és bárki fontosabb, mint a másik. Sem a segítségünkre, sem a figyelmünkre nem számíthat a párunk.

Sajnos a legjobb kapcsolatban is jöhetnek olyan hullámvölgyek, amelyek nem néhány percig vagy óráig tartanak, hanem hetekig, hónapokig vagy akár évekig is.
A legnagyobb hiba, amit egy pár ilyenkor elkövethet, hogy nem keresi meg a régóta fennálló hullámvölgy valódi gyökerét. Ehelyett a legtöbben valami felszínes, leegyszerűsítő magyarázatot adnak, ami sajnos nem visz a megoldás felé. A praxisomban eddig ilyenekkel találkoztam:

  • „A párom nem hajlandó változtatni semmin.”
  • „Egyszerűen kihűlt a kapcsolatunk.”

4) Megcsalás: ez a probléma akkor jelentkezik, amikor valaki félrelép, azaz szexuális kapcsolatot létesít valakivel. Szintén megcsalásról beszélünk, ha valaki egy ellenkező nemű harmadik személlyel sokkal őszintébb, nyíltabb, bizalmasabb, mint a párjával, és emellé bevallott vagy bevallatlan vonzalom is társul.

5) Féltékenység: ez a probléma akkor jelentkezik, amikor valaki attól fél, hogy a párja hűtlen, megcsalja valakivel. De féltékeny az az ember is, aki valakit rossz szemmel néz, mert fél, hogy háttérbe szorul miatta a párjánál.

A párkapcsolati problémák megoldásának típusai

1) Önállóan

A párkapcsolati problémákat lehetőség szerint önállóan kell megoldani. Ehhez persze szükség van arra, hogy Ön és a párja is felismerje a problémát, és egyetértésre jussanak a létezésében.

A krízishelyzet kezelésének második lépése az, hogy Ön és a párja is őszintén szembenézzen a saját felelősségével. Ezen nem csak azt értem, hogy meg kell vizsgálni, hogy ki a hibás. Fontos az is, hogy mindkét fél felvállalja azt, hogy renbe akarja hozni a kapcsolatot, és ezt a párjától is elvárja.

2) Külső szakemberrel

Amikor egy problémát sokáig nem tudunk megoldani, annak sokszor az az oka, hogy már olyan régóta fennáll, hogy nem tudunk egy külső nézőpontból rátekinteni, és ezért megoldást sem tudunk rá találni.

Amikor egy párkapcsolati probléma megoldásához külső szakembert veszünk igénybe, olyankor valójában azt érjük el, hogy egy független, kívülálló személy ránézzen a kapcsolatra, ezáltal új ötleteket, szempontokat kap a pár.

A párkapcsolati problémák megoldása: kihez lehet fordulni segítségért?

1) Mediátor

Ő egy olyan szakember, aki kérdéseket tesz fel a párnak, ezáltal irányítja a kommunikációt közöttük egy olyan témáról, amelyet a pár már régóta nem tudott megbeszélni.

2) Párterapeuta

Ő egy olyan szakember, aki sok esetben terápiás módszerekkel segíti a feleket, ezáltal terelve őket az általa helyesnek vélt irányba.

Ha párkapcsolati problémákkal küzd Ön és a párja, javaslom, a párkapcsolati konfliktusokról szóló alábbi minikönyvemet töltse le most!

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: