Hogyan is indul ez a kapcsolat? Jó esetben tudatosan. Tudja a férfi, mikor céloz és talál célba! Így van kilenc hónapja, hogy felkészülhessen. Ha nem így van, akkor marad a rögtönzés. Megpróbálom pontokba szedni, milyen kézzelfogható állomások vannak az apa és a baba kapcsolatának kialakulásában. Induljunk ki a születés eseményéből! Bátor apukák részt vesznek rajta, […]

A férfiak és a kisbaba kapcsolata

Hogyan is indul ez a kapcsolat?

Jó esetben tudatosan. Tudja a férfi, mikor céloz és talál célba! Így van kilenc hónapja, hogy felkészülhessen. Ha nem így van, akkor marad a rögtönzés.

Megpróbálom pontokba szedni, milyen kézzelfogható állomások vannak az apa és a baba kapcsolatának kialakulásában.

    1. Induljunk ki a születés eseményéből! Bátor apukák részt vesznek rajta, de a kevésbé bátrak is pontosan értesülnek róla. Mit lehet ilyenkor tenni? Hát telekürtölni a világot a nagyszerű eseménnyel, ez a Facebook segítségével nem nehéz. 🙂 Na de viccet félretéve, mindenképpen szólunk a hozzánk legközelebb állóknak, hiszen az öröm megsokszorozódik, ha elmondjuk másoknak.
    2. Miután fogadtuk a gratulációkat, egy nagy csokor virággal, egy kis finomsággal, vagy éppen saját készítésű húslevessel meglephetjük életünk párját, aki megajándékozott minket. Ez egy nagyon szép gesztus és közvetve biztosítja a jó kapcsolatunkat a gyermekkel. Hogy miért? Mert az elején mindenképpen az anyján keresztül kapcsolódunk. Legkésőbb ilyenkor kerül először az újdonsült apuka kezébe a gyermek. Valószínűleg egy kisebb-nagyobb csomagnak fogjuk látni, ami izeg-mozog. Ha szerencsénk van, láthatjuk tiszta égszínkék szemét is! Majdnem minden babának kék a szeme, függetlenül attól, hogy az apának milyen. Érezhetjük az utánozhatatlan illatát és megérinthetjük az aprócska kezeket, amik automatikusan szorítanak.
    3. Miután megtettük ezeket a köröket, következhet egy kis lazítás, esetleg egy tejfakasztó buli keretében. Kedves Hölgyek! Ne tessék ezen kiakadni. Életük párja megérdemel egy ilyet, főleg, hogy az áldomást a bőséges tejtermelődésre isszák! Hagyják meg kedvesüket abban a hitben, hogy sokat tettek gyermekük kielégítő táplálásáért! Nem kell itt tivornyázásra gondolni. Sokadik gyermek születésekor általában ezek a bulik szelídülnek, hiszen az apának a nagyobb gyermekekre is figyelnie kell. Ezek az események gyarapítják a jó emlékek sorát, amik egy adott gyermekhez köthetőek.
    4. Következő fontos állomás a hazamenetel. Az első felelősségteljes lépés, amit az apának többé-kevésbé egyedül kell kiviteleznie. Meg kell találnunk az összekészített csomagot, amiben a baba és a mama hazautazásához fontos kellékek vannak. Majd végtelen nyugalommal hazaszállítani a családot. Rögtön szembesülhetünk vele, hogy a vezetési stílusunkon változtatnunk kell, hiszen egy baba van a fedélzeten. Ha sikeresen teljesítettük a küldetést remélhetőleg jutalomban lesz részünk, egy kedves mosoly és pár dicsérő szó keretében.

(Figyelem! A baba megszületése kapcsán sok nehézség és konfliktu alakulhat ki egy pár életében, ezek kezeléséhez további hasznos tanácsokat ismerhet meg a Hogyan kezeljem a párommal a konfliktusainkat? című ingyenes minikönyvemből ide kattintva  >>)

Apai teendők és kapcsolódási lehetőségek otthon

  1. Az első otthon töltött pár nap a pihenésé kell, hogy legyen. Férfiként az a feladatunk, hogy megóvjuk kis családunk nyugalmát. Ilyenkor nem fontos, hogy elárasszanak a segítő szándékú rokonok. Persze hozhatnak enni és röviden megnézhetik a babát, vagy elvihetik a nagyobb gyerekeket sétálni, iskolába, óvodába. Ennek az időszaknak kellene az egyik legszebbnek lennie. Ismerkedünk az új helyzettel. Együtt szunyókálunk, hagyjuk, hogy kisbabánk a szívverésünket hallgatva aludhasson. Készségesen megmérjük evés előtt és evés után, hogy lássuk mennyit gyarapodott, majd böfiztetünk. Törekedjünk a csendre, hogy rá tudjunk hangolódni a babára. Nem kell erőltetni a pelenkacserét sem. Úgyis eljön majd az idő, hogy kénytelenek leszünk megtanulni.
  2. Az idilli időszak után elkezdődik a mindennapi rutin kialakítása. Gavallér férfiak lévén, minden cipeléssel járó feladatot átvállalunk párunktól, hiszen tudjuk, (mert elolvastuk! ), hogy a gyermekágy időszakában óvnunk kell kedvesünket az ilyen megterhelésektől. Mit jelent ez? Sír a babánk és csak ringatásra, sétálásra nyugszik meg? Hát sétálunk vele. A fürdetést is szivesen kivitelezzük. Ezek nagyon szép és nem túl megerőltető tevékenységek, amit gyermekünkkel végezhetünk. Közben szép lassan megismerjük egymást. Mindezek közben bátran beszéljünk a babának bármiről, nekik csak a szeretetteljes hanglejtés a lényeges, nem a tartalom.
  3. Lassan elérkeznek a szürke hétköznapok, amikhez sajnos egy darabig hozzátartozik, hogy éjszaka esetleg nem tudunk aludni, mert gyermekünknek éppen elő akar törni a fogacskája. Mit tehetünk? Legyünk türelmesek és ne bosszankodjunk! Próbáljunk lazák lenni és életünk párját is vidámságra ösztönözni. Ne hagyjuk magára ezzel a kimerítő feladattal! Néha, mi is megpróbálhatjuk megnyugtatni a síró csecsemőnket. Próbáljuk beleképzelni magunkat a gyermek helyébe. Egy fogfájás felnőttként is iszonyatos fájdalommal jár! Olvassunk utána, mivel tudjuk segíteni a fogacskák áttörését. Ha a kezdetektől megértően próbálunk viselkedni gyermekünkkel később sem esik majd nehezünkre. Ha alvásra van szükségünk, mert nem tudunk koncentrálni a munkahelyünkön, nyíltan mondjuk meg párunknak és biztosítsunk neki lehetőséget arra, hogy délután alhasson.
    Nagyon sokat segíthet egy jó babaöböl is (jó szívvel ajánljuk a Lilibel Babaöbölt) abban, hogy kipihentebben ébredhessünk reggel! Ha éjszaka felébred a kicsi, nem kell kiugrani az ágyból, mert a baba csak egy karnyújtásnyira fekszik tőlünk, így visszaalatatható anélkül, hogy kimenne az álom a szemünkből.
    A babát is nagyon megnyugtatja a szülők közelsége, így békésebben telnek majd az éjszakák.
  4. A fogzás megjelenése mellett a baba rohamosan fejlődik. Először csak mosolyog, aztán gügyög, átfordul, felül és egyszer csak elkezd mászni. Ezek mind csodálatos pillanatok, amiket ki más örökíthetne meg, mint az apa! Úgyhogy fényképezésre fel és kezdődhet is a móka. Lehet vicces arcokat vágni gyermekünknek, hogy a mosoly minél szélesebb legyen a képen. Lehet biztatni, hogy bátrabban nyúljon a játékokért! A legtöbb férfi nagyon élvezi, hogy újra gyerek lehet és mindenféléket játszhat.
  5. Kinek előbb kinek utóbb elérkezik a pillanat, hogy kettesben maradunk csemeténkkel. Kedves férfi társaim, adjuk meg azt a lehetőséget párunknak, hogy egy kicsit kiszakadjon a gyermek mellől. Mikor hazaér újra a nőt fogjuk kapni, nem csak az édesanyát. A gyereknevelés egy 24 órás szolgálat, ami nagyon megterhelő lehet időnként! Nem árt, ha kicsit belekóstolunk. Nem kell félnünk, hiszen a gyerekek sokkal toleránsabbak az apjukkal. Higgyük el, hogy minden könnyedén fog menni.
  6. Ahogy nő a gyermek egyre több mindent el tudunk végezni vele mi is, persze csak ha akarjuk! Lehet játszótérre menni és beszélgetni más gyerekek szüleivel. Az anyukák általában odáig vannak, ha egy gyermek apával érkezik játszani. Micsoda sztárok lehetünk! Főleg, ha tudjuk hogyan kell orrot törölni, pisiltetni, és foltmentesen megetetni-itatni a gyereket.
  7. Közben elszaladt az idő. A kisbabánkból kisgyermek lett. Lehet, hogy már bölcsibe jár és átalussza az éjszakát. Már sokkal könnyebb vele minden, mert ISMERJÜK!

Ugye első látszatra nem is olyan nehéz jó kapcsolatot kialakítani a kisbabánkkal?

Persze nem minden ilyen egyszerű, a házasságot nagyon igénybe tudja venni ez az időszak. A kapcsolat megóvásáról a Mentőöv online párkapcsolati tréningemben nagyon sokat tanítok.) Az a lényeg, hogy mindent beszéljünk meg a kedvesünkkel és próbáljunk egyetértésben gondoskodni csemeténkről.

Ne felejtsük el az idő gyorsan repül, próbáljunk jelen lenni az életének fontos pillanataiban!

 

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: