Sok férfi gondolkodik úgy, hogy gyermeket vállalni hatalmas felelősség, hiszen míg nagykorú lesz rengeteg mindenre lesz szüksége. Hosszasan gondolkodnak arról, hogy mit hogyan fognak előteremteni és ez könnyen megriasztja őket. Mindenből a legjobbat akarják adni. Ez a felelősségteljes hozzáállás dicsérendő. De  gyermekvállalás nem csak a felelősségekről szól! Gyermeket vállalni egy önismereti utazás, a fejlődés lehetősége! […]

Gyermekvállalás férfi szemmel

Sok férfi gondolkodik úgy, hogy gyermeket vállalni hatalmas felelősség, hiszen míg nagykorú lesz rengeteg mindenre lesz szüksége. Hosszasan gondolkodnak arról, hogy mit hogyan fognak előteremteni és ez könnyen megriasztja őket. Mindenből a legjobbat akarják adni. Ez a felelősségteljes hozzáállás dicsérendő.

De  gyermekvállalás nem csak a felelősségekről szól! Gyermeket vállalni egy önismereti utazás, a fejlődés lehetősége!

Ezúttal most feleségeknek szeretnék segíteni, hogy a férjüket tudják segíteni az apává válásban.

Női-férfi különbségek a családi életben

1)

Vannak dolgok, amik csak úgy jönnek, mert ránézünk a csöpp kis emberkére és elönt minket a vágy, ösztönösen megpróbálunk mindent úgy tenni, hogy a kicsinek jó legyen. Az édesanyák előnyben vannak, hiszen a testükben növekedett az új kis élet, már akkor gondoskodnak róla, mielőtt megszületne. Az édesapáknak ehhez képest még inkább tanulniuk kell a szerepüket.

Az első gyermek érkezésekor még élesebb ez a kontraszt. Mindkét szülő új helyzetben van ugyan, de az anya helyzeti előnye jócskán több. A hormonok megteszik hatásukat, a legtöbb nő azonnal, vagy pár napon belül érzi, hogy az élete örökre megváltozott. Tudja, hogy egy jó darabig nem csinálhat azt, amit akar, és nem tud egy könnyedén oda menni, ahová akar. Van egy gyermeke, aki tőle függ, azonnal kialakul a kötődés.

Ezzel szemben az apák, kapnak egy cuki kis csomagot egy érzelgős nővel, aki inkább anya, mint feleség az adott helyzetben. De jól is van ez így. A természet úgy rendezte a dolgot, hogy minden újszülött inkább az apa vonásait tükrözze kezdetben, hogy ezzel is kiváltsa az apákban a kötődést.

2)

Telnek-múlnak a hetek az anya egyre anyává válik, az apa keresi a helyét. Sok férfiban él az a sztereotípia, hogy a férfi feladata, hogy megteremtse a család anyagi biztonságát. Ez jó és szép feladat, de ettől még nem válik apává, csak családfenntartóvá.

Ilyenkor nem szabad hagyni, hogy a munka mögé bújva távol maradjon. Sokat segít az, az apa ott van a gyermekének, a gyermek pedig ott van az apukájának.

(Figyelem! Mi a teendő, ha egy férfi nem veszi ki a részét a házimunkából? Ha nem elég figyelmes? Ha a beszélgetés nehezen megy, és sok a veszekedés a kisgyermekes időszakban? A válaszokért töltse le a Hogyan kezeljem a párommal a konfliktusainkat? című ingyenes minikönyvemet ide kattintva  >>)

3)

Az anya, feleség, nő szerepek egymás mellett vannak jelen, a baba születésekor általában az anya szerep domborodik ki erősebben. De nem marad ez mindig így. A férfiak esetében ez nem ilyen egyszerű. A férfiaknak kicsit hosszabb utat kell bejárniuk, míg valódi apává válnak. Mindenkinek másra van szüksége ahhoz, hogy ezt elérje. Van, aki örömmel pelenkáz és ugyanolyan könnyedén gondoskodik a csecsemőről, mint az anya. Van, azonban akinek szüksége van rá, hogy a gyermek valamilyen szinte felvegye vele a kontaktust, hogy legyen közöttük kommunikáció. Vannak azok az apák, akiknél az áttörést az hozza meg, amikor tudnak a gyermekkel játszani. Erre a folyamatra is általánosan adható recept. Egy biztos, megijedni nem szabad, hagyni kell, hogy kialakuljon. J

Mivel segítheti anya/feleség segítheti az apává válás folyamatát?

  • ha lehetőség van rá, vigye magával az ultrahangokra, a tudománynak köszönhetően manapság elég kézzelfogható lehet egy pocaklakó is
  • a férfi tűréshatárától függően avassa be minden babával kapcsolatos döntésbe. A név kiválasztása egy alapvető feladat, de a babakörüli eszközök beszerzése is fontos. Vigyázat!! Nem minden apa szeret rugdalózót vásárolni!
  • biztassa, hogy gyakran simogassa meg a pocakját és beszéljen hozzá, hogy a baba apaként azonosítsa az ismerős hangot. Sztetoszkóppal meghallgathatják a baba szívverését is.
  • az apás szülés szintén jó bevezető, de nem mindenkinek ajánlott
  • a babaszületése után, amilyen gyorsan csak lehetséges, adja a párja kezébe a csöppséget, de semmit ne erőltessen
  • ne kritizálja, és ne féltse a gyermeket, egy apa képes minden ugyanolyan jól csinálni, mint az anya
  • engedje, hogy együtt aludjanak, ez egy egyszerű, könnyen kivitelezhető, de nagyon szerethető feladat
  • lehetőleg alakítsanak ki olyan napi rituálét, amiben az apának is jut szerep, sok helyen ez a fürdetés, hiszen apa tenyere nagy és biztonságos
  • tisztelje párja erőfeszítéseit, adjon sok pozitív megerősítést, beszéljen másoknak arról, amit jól csinál a babával
  • ne hanyagolja el, mint férfi, mint szerelme (szeretői minőségében is legyen vele, ne csak anyai minőségben)
  • fokozatosan növelje a babával kapcsolatos feladatok nehézségét, néha hagyja kettesben őket
  • hagyja, hogy a feladatokat saját elgondolása szerint végezze el
  • bátorítsa a mókázásra
  • ahogy nő a gyermek legyenek egyre komolyodó apás programok

(A Mentőöv online párkapcsolati tréningemen további hasznos ötleteket adok a kisgyermekes időszakban felmerülő problémák kezeléséhez.)

Apának lenni a világ egyik legszebb feladata egy férfi számára! A kisgyermek szemében, apa egy erős, bátor óriás, aki mindenhez ért. Érdemes hát belevágni és a jutalom nem marad el, a kis csillogó szemekben annyi elismerés tükröződik, amit munkával keservesen érhetünk el.

A kutatások szerint a több gyermeket nevelő férfiak boldogabbak és kiegyensúlyozottabbak, mint a gyermektelenek, sőt a gyermekek számával nő a boldogság érzetük. Akkor most, hogy is van ez? A felelősség boldoggá tesz? Úgy tűnik igen…

Sok erőt kívánok minden női olvasómnak életük párja kezeléséhez! 🙂

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: