Amikor valaki azért keres az interneten, hogy „megcsal a párom”, akkor általában már sejthető, hogy a kapcsolatában megtapasztalta az egyik legfájdalmasabb helyzetet: az árulás áldozati helyzetét. Ilyenkor az ember – akár férfiről, akár nőről van szó – általában kétféle motiváció szerint próbál a helyzetben viselkedni: a visszaszerzés, a szakítás/válás motivációja. A megcsalás feldolgozását sokszor a halál feldolgozásához […]

Amikor valaki azért keres az interneten, hogy „megcsal a párom”, akkor általában már sejthető, hogy a kapcsolatában megtapasztalta az egyik legfájdalmasabb helyzetet: az árulás áldozati helyzetét. Ilyenkor az ember – akár férfiről, akár nőről van szó – általában kétféle motiváció szerint próbál a helyzetben viselkedni:

  • a visszaszerzés,
  • a szakítás/válás motivációja.

A megcsalás feldolgozását sokszor a halál feldolgozásához hasonlítja a szakirodalom, gyászfolyamatnak tekinti. Ennek részeként sokszor találkozunk egy kérdőjeles időszakkal, amikor az ember igazán nem is akarja elhinni: biztosan megcsal a párom? És harcol benne a „megcsalt-nem csalt meg” két véglete, illetve csak lassan kezdi összerakni az apró mozaikokból azt, hogy valójában mi is történt.

Megcsal a párom! Mit tegyek?

A nálam megforduló pároknál elég gyakori, hogy az egyik fél a fennálló, jól működő kapcsolata ellenére alakít ki kapcsolatot valaki mással.

Ha ez nem megbeszélt döntés alapján történik (azaz a megcsalt fél tudta és egyetértése nélkül), akkor megcsalásról beszélünk. Párkapcsolati szempontból ez valójában a másik fél elárulása. Olyan lépés ez, ami nemcsak a megcsalt félben okoz sérelmeket, hanem a hűtlen félre is nagyon lelki terhet ró. Hogy miért?

Amikor valaki megcsalja a párját, az általa okozott fájdalom miatt elkezdi furdalni a lelkiismeret, és sokan ilyenkor rá is jönnek: bármennyire is jó és szép volt a külső viszony, valójában a hűtlenség nem teljesen fair dolog azzal az emberrel szemben, akivel összekötöttem az életem.

Megcsal a párom!

A minap egy hölgy azzal keresett meg levélben, hogy rendszeresen félrelép a férje. Ebben ő biztos, és szeretné rendbehozni a kapcsolatát. Egy hosszabb levélben válaszoltam neki, amelyben elmeséltem, hogy általában milyen speciális lépéssoron kell végighaladnia a hűtlen félnek és a megcsalt félnek, ha helyre akarja hozni a kapcsolatát. A levélben az ő speciális teendőiről is írtam, íme néhány gondolat:

– sokat kell kommunikálnia a történtekről a férjével, hogy eltűnjön a bizalmatlanság. Tudom, hogy nehéz, de a férjének is legalább ugyanilyen nehéz

– várja el a férjétől, hogy kárpótolja Önt a tettéért: tegye jóvá, amit tett Önnel szemben

– Ön és a férje is írják le egy papírra, hogy melyek azok a tettek, amelyekkel eddig ártottak egymásnak a kapcsolatukban, és ezt beszéljék meg

– beszéljék át a férjével, hogy mi kell a boldogságához, mi az, ami hiányzik az életéből

A megcsalás tehát egy komplex probléma, és a pár mindkét tagjának komoly erőfeszítéseket kell tennie, ha a kapcsolat helyrehozását szeretnék.

„Megcsal a párom. Ő mindennek az oka!”

Sajnos sokan a párjukat hibáztatják a hűtlenségért, holott az éremnek mindig két oldala van. Ha valaki így gondolkodik, szoktam javasolni, hogy nézze meg, hogy mi az a rész, amivel ő maga járult hozzá a helyzethez. Írja össze a hibáit egy lapra. Mindazt, amivel rosszat okozott a párjának, a kapcsolatának. Minél részletesebben nézzen a lelkiismeretébe.

Persze ettől még a hűtlen fél nem mentesül a felelősség alól. Sőt!

A megcsalás a legsúlyosabb dolog, amit el lehet követni egy kapcsolatban. Ezért ezt nem szabad elnézni ezt a vétket „csak úgy”, tilos kedvesen megbocsátani a másiknak anélkül, hogy alaposan és őszintén fel nem tártuk az odavezető okokat, megértettük egymást, dolgoztunk a hiányainkon, stb…

Tudom, hogy keményen fogok most fogalmazni, de csak úgy érdemes a hűtlen társunkat visszafogadni a bizalmunkba , ha nagyon keményen visszadolgozza magát, és komoly jelét adja annak, hogy mellettünk döntött, és eszerint viselkedik. Ha egy megcsaló féltől ezt nem követeli meg valaki, úgy újabb megcsalásokra lehet számítani egy kapcsolatban. Nem törvényszerű a hűtlenség megismétlődése, de ha valaki nem dolgozza át magában és a kapcsolatában azokat a hiányokat, mozgatórugókat, amelyek a külső viszony kialakításához vezették, úgy egy későbbi hasonló élethelyzetben akár a korábbihoz hasonló döntések és válaszok várhatóak tőlel.

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: