Amikor „toppon” van a párkapcsolat, akkor érdemes tartalékolni a hullámvölgyekre. Ezzel a cikkel szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy nem akkor kell kapálózni, amikor már süllyedünk, válságban van a kapcsolatunk, mert könnyebben mélyebbre kerülhetünk. Előre fel kell készülni a nehézségekre. Minden kapcsolatnak vannak napfényes időszakai és nehezebben kezelhető, nyomasztó korszakai. Ahogyan minden ember más, a […]

Kapcsolatépítés a konfliktusok megelőzésére

Amikor „toppon” van a párkapcsolat, akkor érdemes tartalékolni a hullámvölgyekre.

Ezzel a cikkel szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy nem akkor kell kapálózni, amikor már süllyedünk, válságban van a kapcsolatunk, mert könnyebben mélyebbre kerülhetünk. Előre fel kell készülni a nehézségekre.

Minden kapcsolatnak vannak napfényes időszakai és nehezebben kezelhető, nyomasztó korszakai. Ahogyan minden ember más, a kapcsolatok is:

  • Van, ahol a magaslatok szépen tartják magukat hosszan, tízévente fedezhető fel egy kis zuhanás.
  • Vannak olyan párok, ahol minden hektikusan változik, sosem tudják, mit hoz a holnap.
  • Végül, durva egyszerűsítéssel élve, vannak azok a viszonyok, ahol látszólag minden konstans, nagyon kiegyensúlyozott.  Azért írom, hogy látszólag, mert ezek is rejtenek veszélyt magukban. Könnyedén unalmassá válhatnak az egyik fél számára. Az ember, ha unatkozik, könnyelműen belesodródik meggondolatlan dolgokba.

Veszélyek, amelyek hullámvölgyeket okozhatnak

A pozitív gondolkozás híve vagyok, de ez nem azt jelenti, hogy dugjuk homokba a fejünket és várjuk a csodát. Kicsit vegyük számba, mik veszélyeztethetik románcunkat:

  • egy másik személy: nem csak az a bizonyos „harmadik”, ennél sokkal rafináltabb az élet. Nem hiszem, hogy túl messzire kell menni történetekért a partnerek szüleiről, akik időnként beleszólnak az életükbe. Vagy egy kedves régi barát, aki nagyon fontos, de a pár másik tagjának túl sok. Vagy éppen a gyermekünk, nehezen birkózunk meg az aktuális élethelyzetünkkel. A főnökünk, aki miatt túl sokat dolgozunk a család rovására, stb.
  • érzelmeink: ez is rengeteg csapdát rejt. Az érzelmek természete, hogy időnként kiszámíthatatlanok. Hirtelen törnek ránk és velünk maradhatnak, belénk kapaszkodva. De meg lehet tanulni irányítani sajátjainkat! Nem a másikét, csak a saját gondolatainkat és érzelmeinket befolyásoljuk. Ne hagyjuk, hogy elmerüljünk a negatív képzelgések világában! Próbáljuk meg meglátni a jót mindenben, de főleg a másikban.
  • életszínvonalunk: bizony-bizony, azok a piszkos anyagiak. A legjobb szerelmi drámák, mind a szerelmes pár vagyonbeli különbségéből fakadó bonyodalmakról szólnak. Érdemes tisztázni, hogy kedvesünk, hogy áll ezekhez a kérdésekhez. Nem lehet felkészülni a munkanélküliségre, de lehet róla beszélni. Rengeteg anyuka érzi magát mellőzöttnek a GYES-es időszak végére, pedig ennek a korszaknak kellene az egyik legszebbnek lennie az életében. Erre azért tudatosan fel lehet készülni. Tegyük fel magunknak a kérdést: „Mihez kezdenék, ha látszólag minden lehetőségem beszűkülne?”
  • terveink a jövővel: Ez a másik fogas kérdés. Mik a terveink a jövőre nézve. Az nem baj, ha a pár két tagjának nem teljesen egyeznek meg az elképzelései. Azért az mindenképpen jó, ha több kapcsolódási pont is van. Az már sokkal inkább baj, ha nincsenek tervek. Mi magyarok sajnos nem vagyunk jók a jövőbeni kilátások megalkotásában. Pedig ez a kulcs a minden boldogulásnak, hogy hová tartok, mik a céljaim. Beszéljünk erről sokat és biztassuk párunkat, hogy ő is felfedezze, mit akar csinálni 1 vagy 10 vagy 40 év múlva.

(Figyelem! Ha a párkapcsolati konfliktusok kezeléséhez hasznos tippeket szeretne megismerni, töltse le a Hogyan kezeljem a párommal a konfliktusainkat? című ingyenes minikönyvemet ide kattintva  >>)

Egyszerű kapcsolatépítő ötletek

Most, hogy felvázoltam a jövő lehetséges sötét árnyait, nézzük, mivel világíthatjuk meg, hogy eltűnjenek!

  1. Érdemes néha egy-két drámát megnézni közösen. Nem azt mondom, hogy mindig ilyet kell nézni, 10 filmből mondjuk, 1 legyen ilyen. Nagyon sokat lehet belőle tanulni, elgondolkodtat, hogy mi vajon mit tennénk, hasonló esetben. Ha beszélgetünk is róla, sokat megtudhatunk kedvesünk válság stratégiájáról.
  2. Fejlesszük a párkapcsolati kommunikációnkat! Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ez mennyire fontos. Már régen megdőlt, hogy „amiről nem beszélünk az nincs is”. DEHOGY NEM!!! A lappangó titkoknak, nincs helye egy szerelmi kapcsolatban. Az édes kis titok legyen közös, semmiképpen sem csak az egyik félé. Kommunikáció fejlesztéséről már írtam.
  3. Mindenki elsősorban saját magáért felelős, ezért önmagát kell megerősítenie. Meg kell találnia azokat az erőforrásokat, amikkel kiegyensúlyozottá teheti személyiségét. Ez egy összetett kérdés, mert sok minden befolyásolja a lelki egyensúlyunkat, a táplálkozástól elkezdve, a rendszeres mozgáson át, a bennünket ért napfény mennyiségéig. Könnyebb azoknak, akik hisznek a Gondviselésben, mert egyszerűbben túljutnak a krízisen. Keressük meg azokat a dolgokat, amik bátorítják testünket, lelkünket és szellemünket.
  4. Jusson idő bőségesen kikapcsolódásra feltöltődésre közösen és egyénileg is. A stresszt szándékosan nem soroltam a veszélyeztető tényezők közé, mert elkerülhetetlen. A mai világban meg kell tanulnunk együtt élni vele és tudatosan védekeznünk ellene. Rengeteget lehet olvasni a stressz – kezelésről. véleményem szerint a legjobb mód, a lazítás.
  5. Szeretetben legyünk bőkezűek, bírálatban szűkszavúak.
  6. Az összetartozás érzés erősítése, kiváló módja a preventív válságkezelésnek.

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: