Sokan megtapasztaltuk már, hogy bizony a boldog pillanatok mellett a nehezebb, gondokkal terhelt időszakok is megjelennek a párkapcsolatunkban! És ez teljesen rendben is van így, hiszen – bármennyire is ezt sugallják mindenhonnan – egy párkapcsolat nem csak arról szól, hogy éjjel-nappal boldogok vagyunk egymás mellett! Igenis vannak olyan időszakaink, amelyek problémákkal, konfliktusokkal terheltek.  Ahhoz azonban, hogy ezek az időszakok ne húzódjanak el és hatékonyan úrrá tudjunk lenni ezeken a hullámvölgyeken,  érdemes néhány dologra odafigyelnünk!

Amikor hullámvölgybe kerül a kapcsolatunk, előbb-utóbb ránk tör az érzés: ez nem mehet így tovább!

Sokan ilyenkor önálló akcióba kezdünk: összeszedjük minden türelmünket, lelki erőnket, és megpróbálunk javítani a helyzeten. Elkezdünk máshogy viselkedni a párunkkal:

  • kedvesebbek próbálunk lenni,
  • nem hozunk elő olyan témát, amely vitát válthat ki,
  • házimunkával, ágyba-reggelivel, ajándékkal próbálunk a kedvében járni,
  • megdicsérjük.

Bár ki vagyunk éhezve a párunk szeretetére, mégis erőt veszünk magunkon, hogy változtatni tudjunk a kialakult helyzeten. Ha valaki így tesz, az nagyon dicséretre méltó!

No, de mi van akkor, ha a párunk – az erőfeszítéseink ellenére – ugyanolyan hideg, negatív és szeretetlen marad velünk szemben, mint korábban?

Elárulom. Belül valahogy így érzünk:

„Én itt minden erőmmel próbálkozom, de semmibe veszi az erőfeszítéseimet! Elegem van!”

Ismerős?

Sajnos a legtöbb kapcsolatjavító kísérlet azért fullad kudarcba, mert néhány egyszerű, előzetes lépést nem teszünk meg.

Nézzük át ezeket!

1) Tájékoztassuk előre!

Ha elkezdünk változtatni a viselkedésünkön, megpróbálunk türelmesebben, nagyobb szeretettel és odafigyeléssel lenni a párunkhoz, azt úgy tegyük meg, hogy előtte erről tájékoztatjuk!

„Figyelj, látom, hogy nem vagy túl boldog. Szeretném, ha tudnád, hogy szeretlek, és mostantól jobban odafigyelek rád!”

 

Ha előre felnyitjuk a párunk szemét arra, hogy meglássa az erőfeszítéseinket, akkor sokkal inkább észre fogja venni a szeretet-kifejezéseket.

Ezáltal ő is könnyebben ki tud majd lépni a passzív, szeretetlen, rossz hangulatú állapotból.

Tájékoztassuk és tudjon róla, hogy fontos számunkra a kapcsolatunk!

2) Úgy, hogy érezze!

Biztosan olyan módon fejezzük ki a szeretetünket, amiből a párunk érzi, hogy szeretjük?

Hiába visszük mindennap ágyba a reggelit, ha a párunk beszélgetésre vágyik. Ha a saját elképzelésünk szerint színházjegyet tervezünk ajándékozni neki, miközben ő egy kiadós masszázsnak jobban örülne, akkor felejtsük el a jegyeket!

Úgy fejezzük ki a szeretetünket, hogy abból a párunk valóban érezze, hogy szeretjük!

Ne a saját elképzeléseink szerint, hanem a párunk igényei szerint szeressünk!

Ha bizonytalanok vagyunk abban, hogy mi esne legjobban neki, akkor kérdezzünk, érdeklődjünk.

3) És a legfontosabb: ne várjunk rögtön „ellenszolgáltatást”!

A legtöbb kapcsolatjavító próbálkozás ott bukik el, hogy az erőfeszítéseink után két perccel már arra várunk, hogy a párunk is a kedvünkben akarjon járni. Ez az a pont, ahol ‒ ha nem figyelünk eléggé ‒ könnyen visszacsúszhatunk oda, ahonnan indultunk.

Hiszen, ha azonnal viszonzást várunk, könnyen letörhetünk:

„Én próbálkozom, de te ugyanúgy nem teszel semmit értem, mint eddig. Na, akkor tudod, mikor fogom itt törni magam!” – és ott folytatjuk a szeretetlenséget, ahol abbahagytuk.

A helyzet sajnos az, hogy a párunk sokszor még észre sem veszi a megváltozott hozzáállásunkat, amikor mi már tartanánk a markunkat a szeretetéért.

Ezért jól jegyezzük meg: mindig van átfutási ideje a szeretetünk célba érésének. Mindig! És ezzel számolnunk kell!

Legyünk türelmesek és ne akarjunk azonnal ellenszolgáltatást!

Ha megfogadjuk és be tudjuk építeni az életünkbe az itt leírt tanácsokat, akkor jó eséllyel tenni tudunk azért, hogy kilendítsük a kapcsolatunkat a hullámvölgyből!

(Előfordul azonban, hogy hosszabb ideig érdektelen, figyelmetlen a társunk, és úgy tűnik, hogy ebből lehetetlen kilendíteni. Mit lehet ilyenkor tenni? Tarts velem a következő online közvetített, ingyenes párkapcsolati előadáson, ahol szó lesz többek között arról a női-férfi kommunikációs szemléletről, amelytől örömteliek és feltöltőek lesznek a közös beszélgetések.ITT TUDSZ JELENTKEZNI AZ INGYENES ELŐADÁSRA >>)

Sok türelmet és kitartást kívánok minden olvasómnak!

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: