A Harvard amerikai egyetem dolgozta ki a világ egyik legelterjedtebb és legsikeresebb tárgyalási stratégiáját, amelyet a párunkkal kialakuló konfliktusokban is könnyen alkalmazhatunk. A stratégia képlete így hangzik: Hogyan kell ezt alkalmazni az Ön párkapcsolatában? Tegyük fel, hogy az Ön párja megígéri Önnek, hogy előbb eljön a munkahelyéről, hogy utána kettesben el tudjanak menni egy kedves […]

A Harvard amerikai egyetem dolgozta ki a világ egyik legelterjedtebb és legsikeresebb tárgyalási stratégiáját, amelyet a párunkkal kialakuló konfliktusokban is könnyen alkalmazhatunk.

A stratégia képlete így hangzik:

ököl

1. Légy kemény az ügyet illetően…

kéz

2. de lágy az emberhez.

Hogyan kell ezt alkalmazni az Ön párkapcsolatában?

Tegyük fel, hogy az Ön párja megígéri Önnek, hogy előbb eljön a munkahelyéről, hogy utána kettesben el tudjanak menni egy kedves színdarabra a művelődési házba. Párja azonban minderről megfeledkezik, és pont ezért nem is telefonál haza Önnek, hogy jelezze, hogy késik. Ez Önnek nem esik jól.

Mik szoktak ilyenkor a tipikus reakciók lenni?

1) „Elegem van belőled, hogy soha nem lehet Veled elmenni sehova! Hogy lehetsz ennyire feledékeny?”

2) „Drágám, mi történt? Biztos volt ezer dolgod… Mindenkivel megeshet. Igazából kibírom, hogy nem megyünk el.”

A Harvard-stratégiával másként hangzik a dolog:

„Drágám, ez nagyon nincs rendben, hogy elfeledkeztél a programunkról. Rosszul esik, hogy ilyen figyelmetlen voltál. Többet ne csinálj ilyet!”
(Az ügyet illetően keményen.)

„Egyébként nagyon hiányoztál egész nap, már alig vártam, hogy hazaérj!”
(Az emberhez lágyan.)

Miért fontos az első mondat? Azért, mert tilos elnézni, szó nélkül hagyni azt, ha a másik ember felbontja a megállapodást, rosszat tesz. Ha ezt sokszor elmulasztjuk, úgy az ilyen jellegű magatartások száma nőni fog az évek alatt.

Miért fontos a második mondat? Az ügyet tekintve nincs jelentősége, de az emberi kapcsolat szempontjából nagyon lényeges, hogy kifejezzük a párunk felé azt, hogy megértjük és szeretjük őt.

A stratégia lényege tehát az, hogy a párunkat külön kell tudni választani a  tettétől. Egy tettet el lehehet ítélni, de az embert soha!

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: