Létezik egy nagyszerű technika amelyet mediátorként akkor alkalmazok, amikor az adott konfliktus átbeszélése közben a pár egyik tagján azt látom, hogy megbántódik egy – a párjától elhangzó – mondat miatt. Miután elhangzik a bántó mondat, a megbántott fél a bántó mondatot általában magában többször is szó szerint visszahallja, és amíg ki nem fejezheti a megbántottságát, […]

Létezik egy nagyszerű technika amelyet mediátorként akkor alkalmazok, amikor az adott konfliktus átbeszélése közben a pár egyik tagján azt látom, hogy megbántódik egy – a párjától elhangzó – mondat miatt.

Miután elhangzik a bántó mondat, a megbántott fél a bántó mondatot általában magában többször is

szó szerint visszahallja, és amíg ki nem fejezheti a megbántottságát, nem tudunk továbbmenni a fő konfliktus megbeszélésében sem, mert csak a bántó mondatra képes figyelni.

parkapcsolat-megbantodas

Ilyenkor ki kell lendítenem őt a megbántottságából, a szótlanságából, és erre használom az ún. nevén nevezés technikáját.

A nevén nevezés kivitelezése

A nevén nevezéstechnika lényege az, hogy amikor azt látom, hogy a férj vagy a feleség megbántódott és nem beszél, akkor megállapítom, hogy milyen érzelmi állapotban van, ezt az érzelmet belefogalmazom egy kérdésbe:

„Katalin, jól érzem, hogy Ön most ideges/feszült…?”

Amikor a párunkkal vitázunk

Ezt a kérdést a párunknak is érdemes feltennünk veszekedés közben bizonyos esetekben.

Ha Ön azt látja, hogy a párja egy elhangzott mondaton megbántódott, és emiatt nem szól egy szót sem, csak magában mérgelődik vagy szomorkodik, akkor Ön is kérdezze meg a párját:

„Jól érzem, hogy most szomorú/dühös/csalódott… vagy?”

Nevén nevezés a gyakorlatban:
„Jól érzem, hogy most … vagy?”

Tehát fejezze ki, hogy érzékeli, hogy a párja milyen érzelmi állapotban van.

párkapcsolat-megbántódásA technika titka ugyanis az, hogy a párja azt fogja érezni, hogy Ön megérti őt, figyel rá, és hogy nyitott az ő pillanatnyi megbántottságára. A kérdésre válaszolva a párja azonnal felhagy a szótlanságával, megnyílik, és el fogja mondani, hogy mi esett neki rosszul.

Ha Ön ilyenkor figyelmesen végighallgatja, engedi neki, hogy elmondja, hogy mi bántotta meg, akkor máris eltűnik benne a megbántottság, és nyugodt hangvételben folytatódhat a beszélgetés.

VIGYÁZAT! Lehet rosszul is csinálni!

1) A nevén nevező kérdést („jól érzem, hogy most …. vagy?”) lehetőleg próbálja minél meg kedvesebben feltenni! Nem jó, ha azt mondja például, hogy „miért vagy már megint ideges?”, mivel ez szemrehányást fejez ki.

2) Azt se mondja hogy „Te ideges vagy!”, hiszen ez egy felsőbbrendű, lenéző mondat, ami nem az együttérzésről szól.

A lényeg az, hogy kedvesen, szó szerint tegye fel a fenti „nevén nevező” kérdést, utána pedig hallgassa figyelmesen végig a párját! Így biztosan nem fog elakadni egy-egy fontos dolog megbeszélése a párja megbántottsága miatt!

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: