Sokan vannak, akik a házasságukban nem bírják uralni az érzelmeiket. No nem a túlfűtött szerelemre vagy a feltétlen szeretetre gondolok, sokkal inkább a másik végletre: a dühre és az ingerültségre. És mi ezzel a gond? Nem az, amire elsőre gondolunk. Az ugyanis senkinek nem róható fel, hogy olykor-olykor dühbe gurul, ingerült lesz. Sőt gondoljunk csak […]

Sokan vannak, akik a házasságukban nem bírják uralni az érzelmeiket. No nem a túlfűtött szerelemre vagy a feltétlen szeretetre gondolok, sokkal inkább a másik végletre: a dühre és az ingerültségre. És mi ezzel a gond?

Nem az, amire elsőre gondolunk. Az ugyanis senkinek nem róható fel, hogy olykor-olykor dühbe gurul, ingerült lesz. Sőt gondoljunk csak bele, milyen sivár lenne az életünk, ha nem élhetnénk meg különféle érzelmeket. A düh, az idegesség – bár nem túl kellemes, de természetes állapot. De akkor mi a gond velük?

Hát az, ha beletörődünk az állandósult rossz hangulatba, és idővel elfogadjuk, hogy ez természetes része az életünknek és a kapcsolatunknak. A gond tehát az, ha nem próbálunk változtatni magunkon, és ezt a párunktól sem várjuk el.

Mindenkinek lehetnek rosszabb időszakai az életében, amikor sokkal könnyebben kihozza a sodrából egy rossz hír, a másik bántó szava, a folyamatos kritika vagy a munkahelyi problémák.

De ki mondta, hogy ennek örökre így kell lennie, hogy ebbe bele kell törődni?

És ez a lényeg.

Nem szabad beletörődni a folyamatos rossz hangulatba.

Hol van a tűréshatár?

Hogy meddig lehetünk elnézőek a saját dühünket, idegességünket illetően? Ez a határ az mindenkinek máshol van. De megfigyeltem, hogy van egy jó fokmérője: az idegenek.

Vajon idegenek előtt is fel tudjuk vállalni azt a viselkedést, amit a párunkkal szemben csinálunk?

Szégyellnénk, ha a szomszédunk, a kollégánk meglátná, hogy viselkedünk a párunkkal?

A lényeg tehát az, hogy ha hosszú időn keresztül hagytuk kiesni a kezünk közül az érzelmeink irányítását, tegyük fel magunknak a kérdést:

Szégyellném a viselkedésemet más előtt?
Mondjuk egy olyan ember előtt, aki előtt fontos, hogy jó színben tűnjek fel?

Ha ezt szem előtt tartjuk, akkor kiválóan tudjuk ellenőrizni a saját viselkedésünket, azt, hogy mit is engedhetünk meg életünk párjával szemben.

És ami a legfontosabb: legyen a párunk az, aki előtt a leginkább szégyelljük, ha nem megfelelően bántunk vele!

Vicces, de tanulságos példa

Zárásként álljon itt egy videórészlet a Tűzbiztos házasság című filmből, hogy megértsük, miről is beszéltem:

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: