Vannak olyan idegesítő szokások, amelyek miatt nagyon sok konfliktus alakulhat ki. Apróságokról van szó, de mégis rendszeresen összekapáshoz vezethetnek.  Vegyünk csak néhány klasszikus példát, lehet Önnek is ismerős lesz némelyik:   . . Mit kell tennünk, ha ezek sok konfliktust okoznak a kapcsolatunkban? Ha a párunk valamilyen szokása idegesít, akkor tisztázni kell a viselkedése mozgatórugóját. […]

Őrjítő szokások, amelyek mindent tönkre tehetnek

Vannak olyan idegesítő szokások, amelyek miatt nagyon sok konfliktus alakulhat ki. Apróságokról van szó, de mégis rendszeresen összekapáshoz vezethetnek.  Vegyünk csak néhány klasszikus példát, lehet Önnek is ismerős lesz némelyik:

 

.

.

fogkrem

Miért nem a végén nyomod a fogkrémet?

Miért mész végig a lakáson sáros cipővel?

Miért mész végig a lakáson sáros cipővel?

Miért nem tudod lecsukni a WC ülőkét?

Miért nem tudod soha lehajtani a WC ülőkét?

Mit kell tennünk, ha ezek sok konfliktust okoznak a kapcsolatunkban?

Ha a párunk valamilyen szokása idegesít, akkor tisztázni kell a viselkedése mozgatórugóját. Melyek ezek a mozgatórugók?

1) „így van jól”

Ha a párunk valamit azért tesz rendszeresen ugyanúgy, mert neki az meggyőződése szerint úgy jó (például nem teszi el a cipőjét a cipősszekrénybe, hogy másnap reggel ne kelljen ismét elővenni), akkor nincs mese, meg kell vele állapodnunk, ha minket ez zavar.

A megállapodás azt jelenti, hogy 1 dologban mi engedünk, 1 dologban ő. Mi megkérjük, hogy tegye el a cipőjét, viszont cserébe mi mindig visszaállítjuk az autójában az ülést, amikor használjuk. Így nekünk és a párunknak is erőfeszítést kell tennie, és egyikünk sem érzi magát vesztesnek, mivel mindketten engedünk. Pontosabban mindketten erőfeszítést teszünk valami olyanért, ami a másiknak fontos.

2) „így szoktam meg”

Ha viszont valaki pusztán megszokásból tesz rendszeresen valamit, akkor más a helyzet. Például megszokásból nyomja meg a tubus közepén a fogkrémet, akkor tőle nem igényel nagyobb erőfeszítést, ha a jövőben a tubus végén kell megnyomnia. Hiszen ugyanannyi energia és idő kell a tubus megnyomásához akár a közepén, akár a végén nyomjuk. Pusztán egy kicsit jobban kell figyelnie.

Ilyenkor tehát meg kell beszélnünk a párunkkal azt, hogy mi az, amiben a figyelmességét kérjük. Egy kis odafigyeléssel bárki tud változtatni a szokásain.

3 fontos tanács mindkét esethez:

1) Amikor a párunk szokása zavar, mindenképpen beszéljük meg vele. Tilos ezeket az aprónak tűnő problémákat a szőnyeg alá söpörni, mert szép lassan felgyülemlenek, és úgy nagyon nehéz lesz egymás mellett meglenni.

Egy párkapcsolat elején ha minden ilyen szokást átbeszélünk, nagyon soknak tűnhet. Azonban érdemes ezeket a megbeszéléseket megejteni, mert így rövid idő alatt megtanulható, hogy mi az, ami a másikat zavarja, és „tanulóidő” letelte után emiatt nem kell már többet idegeskedni.

2) Az ilyen beszélgetésnél nagyon kedvesen, megértően kell kifejeznünk magunkat. Ha idegesen, mérgesen szólunk ilyenkor a másikra, akkor kisebb hajlandóságot fog mutatni a változásra, és könnyen házisárkánmyokká, erőszakos szörnyekké válhatunk a másik szemében.

3) Ne csak a nemtetszésünket fejezzük ki, hanem

a) magyarázzuk el érzésünk okát is, és

b) mondjuk el, mutassuk meg, hogy mi az a viselkedés, ami ideális a számunkra.

„Számomra azért fontos, hogy eltedd a cipődet a cipősszekrénybe, mert ha nem, úgy érzem, hogy rendetlenség van. Annak örülnék, ha amint megjössz, egy gyors mozdulattal eltennéd a helyére.”


Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: