Egyre többször keresnek meg hölgyek, feleségek azzal, hogy kezdenek kiábrándulni a férjükből. És ennek az oka az, hogy a férjükhöz nem tudnak kapcsolódni. Jó lenne vele beszélgetni, de nehezen lehet! Egyáltalán lehet beszélgetni egy jót egy párkapcsolatban a férfival? Ezt a kérdést járjuk körül mai írásomban.

„Miért nem beszélgetsz velem?”

Manapság a nők öt leggyakoribb párkapcsolati panasza közül az egyik az, hogy „a férjem már nem beszélget velem”.

A nők által megnevezett válóokok között elsők közt szerepel a kommunikációhiány, a férfiak sokkal ritkábban említik.

Ha egyszer egy pár mindkét tagja valaha szerette egymást, mégis miért elégedetlenebbek idővel a nők, mint a férfiak? Mert máshogy működnek, és másban látják a beszélgetés értelmét.

Sok nő számára a kapcsolat addig működik, amíg meg lehet beszélni a dolgokat.

A nő kapcsolódni akar a beszélgetésben!

Ráadásul agyi felépítésének köszönhetően kb. 3x több kommunikációs igénye van a férfihoz képest.

Szóval jó ha tudjuk férfiként, hogy a nő sokat akar beszélgetni! Vagy ha nem is sokat, de a számára fontosabb érzelmi, kapcsolati témákról. 🙂

A férfi és a beszélgetés

A férfiaknak a kommunikációs területén nem női igényei vannak.

Természetesen vannak beszélgetősebb férfiak, akiknek a beszélgetés könnyebben megy. Ők általában a beszéd és a női lélek mesterei. Sokszor a munkakörük is inkább kommunikatívabb. De azért nem ez a jellemző!

És ma pont ez a nehéz: a média nagyon sokszor egy olyan férfiképet fest le, amelyben a férfi egész nap szívesen csicsereg, beszélget és szövögeti a kapcsolatát a nővel… Közben a valóság az, hogy erre nagyon kevés férfi képes. És nem azért, mert a férfiak annyira tahók, gyávák és férfiatlanok!

A férfi kommunikációs igénye általában kisebb és másabb, mint a nőé.

Ennek egyik fontos magyarázata az, hogy több tízezer éven keresztül a nők női közösségekben, a nagy családban egymással beszélgettek, és a gondoskodó működésüknél fogva az érzelmi és kommunikációs központjuk fejlettebbé vált, ami biológiai tény. (Ennek egyébként nagyon örülhetünk, hiszen a mai világban is nagy szükség van a nőkből áradó melegségre, az általuk nyújtott érzelmi biztonságra, az együttműködő megoldások megtalálására.) Eközben a férfiak csendben vadásztak, és a fizikai erejüket használták.

De azt is látni kell, hogy az emberiség élete gyökeresen megváltozott az elmúlt 150 évben: városokban elzártan élünk a lakásainkban, és szűk családi körben várjuk a párunktól, hogy mindazt megadja, amit korábban női közösségekben éltünk meg.

(Meglátásom szerint a közösségi média hatására és a felborult női-férfi szerepek miatt ma egyre többen haragszanak a férjükre, mert az nem olyan érzelmes, mint a női magazinokban és a sorozatokban megjelenített álomférfiak. És sokan emiatt csalódottak. Pedig a valóság tényleg az, hogy mi férfiak jellemzően nem vagyunk mindannyian a szavak mesterei. Egy tavalyi női rendezvényünkön például  100-ból 90 nő azt jelezte vissza, hogy nem igazán beszélgetős a férje. És többen is azt jelezték vissza, hogy mennyire jó látni, hogy ez nem valami egyedi betegsége a kapcsolatuknak…)

De akkor mit kezdjünk a beszélgetéseinkkel?

Ha a nő azon fáradozik, hogy beszélgetések kezdeményezésével megmentse a kapcsolatot, a férfi pedig igyekszik kerülni a beszélgetéseket, mert azok az ő szemében gyengítik a kapcsolatot, akkor a kapcsolat megmentésére irányuló erőfeszítések végül tönkreteszik azt.

Ehelyett érdemes egy kicsit megfigyelni a saját kapcsolatunkat, hogy miről is szoktunk beszélgetni:

A beszélgetés mélységei

1) Csevej

Létezik a felületes, sablonos csevej, ami lényegében arról szól, hogy:

– Szia, milyen napod volt?
– Hát nem túl fényes…

– Mi történt veled?
– Semmi különös, csak tudod ma volt megbeszélés a főnökömmel…

Ezeknek a kérdéseknek igenis van értelme, mert egy kis érdeklődést fejezhetünk ki a párunk felé. Kutatások szerint ha naponta egyszer őszinte érdeklődéssel megkérdezzük, milyen napja volt a másiknak, tartósabbá válik a kapcsolatunk. Pusztán az érdeklődéstől!

2) Tények

Egy másik fontos szint, amikor a beszélgetéseinkben tényekről, történésekről mesélünk.

„Itt és itt jártam, láttam egy szép ruhát, egy különleges színű autót. Majd ezt követően még történt valami, majd ez történt, végül az történt stb.”

Ez már egy mélyebb szint, mert sokkal többet kommunikálunk magunkról. (Úgy gondolom, férfiként sokszor ilyen beszélgetésekben tudunk könnyebben megnyílni.)

3) Érzések

Amikor a feleségem elmeséli, hogy hogyan játszott a gyerekekkel, kivel találkozott, szívesen hallgatom, hogy mi is történt vele. De engem sokkal inkább az érdekel, hogy ő, hogy érezte eközben magát.

És az a tapasztalatom, hogy ő jobban megnyílik, ha az érzéseiről kérdezem. A tényekhez képest már egy mélyebb szintet jelent, amikor már tudunk az érzelmeinkről is beszélni.

Manapság, 21. századi férjként nem csak az kell, hogy érdekeljen, hogy hány óra, hány perckor volt a napfelkelte, hanem érdemes azt is megkérdeznünk, hogy a napfelkelte milyen érzést váltott ki a feleségünkből!

Ezt férj létemre nagyon fontosnak gondolom, tudom, hogy a feleségem ettől sokkal mélyebbnek, és örömtelibbnek érzi a kapcsolatunkat, ha ilyen érzésekről is kérdezem őt.

4) Vélemények

Létezik még a tények és az érzések között egy fontos szint, amikor elmondjuk a véleményünket valamiről.

Ilyenkor a puszta tényekhez képest már magunkat mutatjuk meg, de nem az érzéseinket, hanem „csak” a véleményünket, gondolatainkat fejezzük ki.

Pl. beszámolunk arról, hogy mit láttunk a híradóban, hogy gondolkodunk a most bevezetett politikai döntésekről, elmeséljük, hogy lett egy jó ötletünk a munkánkban, van egy jó megoldás, hogy szebb legyen a kertünk.

Férfiként különösen jól tud esni, amikor a nő kikérdezi a véleményünket, hogy mit gondolunk a „veszélyes nagy világ”-ról. A férfi ősi védelmező szerepében lehet ilyenkor. Azt éli meg, hogy a tájékozottságával tud tenni azért, hogy a család biztonságban legyen. És ebben azért van is valami!

Jó téma lehet még, amikor a férfit foglalkoztató ügyről (munkaelyi célok, kedvenc hobbi) kérdezi és hallgatja a nő a férfit!

Máshogy beszélget a férfi, máshogy a nő!

Fontos leszögezni: a nő és a férfi sokszor mást tart értelmes beszélgetési témának, más beszélgetési mélységre vágyik!

Például Anna nagyon unja, amikor Dániel órákon át mesél a tőzsdéről, vagy a foci VB-ről, a férfi viszont attól kap kiütést, ha a nő a hétköznapi csip-csup ügyeiről, vagy számára ismeretlen emberek életéről mesél.

👩 A nők számára természetesebb, hogy arról meséljenek, vagy hallgassanak történeteket, hogy kivel kapcsolódtak aznap: kivel találkoztak, ezek a személyek hogy vannak,  ki és mit mondott, milyen érzés járja át. Ha a nő számára lehetőség nyílik ilyen témáról beszéltetni a férfival, az számára a férfival való együvé tartozást bizonyítja. Annak tudata, hogy ezeket az apróbb történéseket nőként megoszthatja, átsegítheti őt a magány érzésén, ezzel kapcsolódik a párjához. (Mivel sok férfi számára a beszéd ilyen célú alkalmazása nem természetes, ők a részletek jelentéktelenségét veszik csak észre sajnos.)

👨 Sok férfi szerint a fontos dolgoktól érdemes beszélgetni és véleményt alkotni. Pl. a sportról, a politikáról, történelemről, a dolgok működéséről. A nők viszont ezek tárgyalását gyakran leckéztetésnek érezhetik, amely nem csak, hogy nem hordozza számukra az összhang és az összetartozás mögöttes üzenetét, hanem akár lekezelőnek is érezhetik az ilyen beszélgetéseket. Ő a tanár, én meg a gyerek, ő mindnet tud, én semmit.

👩 Amikor a nők számukra egyértelműen érdekes dolgokról beszélgetnek, gyakran mesélnek más beszélgetésekről, az élményszerű hatás kedvéért felidézik a hangszínt, az időzítést, a hanglejtést, a fordulatokat.

👨 Ehhez képest a férfiak mesélnek egy esetről, az elhangzottak pontos elismétlése helyett csak röviden összefoglalják tényszerűen a tudnivalókat. Ilyenkor a nők gyakran úgy érzik, hogy hiányzik a lényeg. Mit mondott pontosan, hogy mondta, kérdezi a nő, de előfordul, hogy a férfi nem emlékszik, sőt ha tovább erőltetik, azt felesleges gyötrésnek veszi.

Amikor arról van szó, hogy felületes csevejnek számító apróságokról, tényekről, véleményekről vagy gondolatokról kell beszélgetni, ez nem egyforma könnyedséggel megy a férfinak és a nőnek, és leginkább attól függ, hogy a kommunikációs képességeink milyenek.

Érdeklődés a másik nem nyelvén

A kommunikáció területén tehát nagyon fontos, hogy ismerjük meg és fogadjuk el a párunk másságát!

A nő és férfi egyenjogú, de nem egyforma.

És ha ezt elfogadjuk, nyugodtan beszélgethetünk egymás nyelvén!

Hiszem, hogy a hétköznapok során az egyik legegyszerűbb és legfontosabb szeretet-kifejezésünk az, ha odafigyelünk a párunkra:  érdeklődő kérdéseket teszünk fel neki. Mindezt őszintén, és úgy, ahogy neki jól esik.

Csakhogy ez néha nem is olyan könnyű, hiszen néha  annyira elszokunk az érdeklődéstől, hogy hirtelen azt sem tudjuk, mit is kérdezhetnénk.

Ezért most összegyűjtöttem a fenti ek alapján néhány olyan egyszerű kérdést, amelynek a segítségével akár már ma kifejezhetjük az odafigyelésünket, érdeklődésünket a párunk felé férfiként és nőként:

Egy férj kérdezheti a feleségétől:

  • Hogy érezted magad a ____________ helyzetben?
  • Milyennek érzed a kapcsolatodat a _____________ barátnőddel/családtagoddal/kollégáddal?
  • Hogy érzed magad lelkileg mostanában?
  • Melyik a kedvenc ruhád/elkészített ételed, és miért?
  • Mivel járhatnék a kedvedben mostanában?
  • Miről szól a legutóbbi olvasmányod vagy a kedvenc filmsorozatod?
  • Mit szoktál érezni olyankor, amikor _________________?

Egy feleség kérdezheti a férjétől:

  • Hogy állsz a terveddel, projekteddel, ötleteddel?
  • Mire vágysz a szexuális életünkben mostanában?
  • Van valamilyen érdekes hír, sporteredmény, amiről hallottál?
  • Mesélj a hobbidról! Mit szeretsz benne igazán?
  • Hogy vannak a barátaid, munkatársaid?
  • Mi a legnagyobb kihívás a számodra mostanában?
  • Hogy érzed magad a bőrödben?
  • Milyen céljaid, terveid vannak a ___________ kapcsolatban?

A sor végtelen, a kreativitásunkon és az ELHATÁROZÁSUNKON múlik, hogy mit és mennyit kérdezünk a párunktól.

Jó kérdezést és beszélgetést kívánok mindenkinek!

(FONTOS! Ha érdekel mélyebben is a téma, szeretettel várlak NŐKNEK SZÓLÓ ingyenes online párkapcsolati előadásomon, ahol szó lesz arról, hogy hogyan kerüljünk a beszélgetésekben közelebb egymáshoz, és bemutatom azt a női-férfi kommunikációs szemléletet, amelytől örömteliek és feltöltőek lesznek a közös beszélgetések.

IDE KATTINTVA TUDSZ JELENTKEZNI AZ INGYENES ELŐADÁSRA >>)

 

 

 

 

 

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: