Mit tehetünk, ha a párunk – miközben beszélünk hozzá – az okostelefonját nyomkodja, a TV-t nézi, a házimunka vagy éppen a gyerekek kötik le a figyelmét? Ennek a feszült helyzetnek a feloldására keressük a választ mai írásomban.

Alapszabály (jegyezzük meg örökre), hogy a párunkkal csak akkor érdemes beszélgetni a problémáinkról, ha mindketten egymásra tudunk figyelni. A kényes témák átbeszélése mindig 100%-os jelenlétet és figyelmet követel meg mindkét féltől.

Sokan szidják a párjukat amiatt, hogy miközben beszélnek hozzá, az mással van elfoglalva és nem figyel. Az okostelefonját nyomkodja, a TV-t nézi, a házimunka vagy éppen a gyerekek kötik le a figyelmét.

Ez valóban nagyon idegesítő lehet.

A lényeg ilyen helyzetekben az, hogy soha ne kezdjünk el addig beszélni a párunkhoz, amíg el nem értük, hogy csakis ránk figyeljen! Mert ellenkező esetben feszültté fogunk válni.

Egy kis kikapcsolódás mindenkinek jár

Egy külön cikket megérdemelne az,  hogy a mai kapcsolatokra sokkal rosszabb hatással vannak az okoseszközök, mint gondolnánk.

A TikTok, Instagram, Facebook és YouTube beférkőzött a magánéletünkbe. És ezzel nincs is semmi baj, ha valaki egy kicsit kikapcsolódik ezeken a platformokon.

De mivel a Facebook a figyelmünket követeli, azt a figyelmet valójában a feleségünktől, férjünktől, gyerekeinktől vesszük el…

Ráadásul az okostelefonnal sokkal könnyebb kivonulni a valóságból, mint korábban bármikor. Ha valami éppen nem jó otthon, két gombnyomással egy másik világba kerülhetünk, ahol nem kell szembenézni a nehézségekkel, a felelősségünkkel…

 

Mindezt nem azért írtam le, hogy hergeljek bárkit is:

  • Fáradt anyukák igenis szokták mesélni, hogy a közösségi média az a hely, ahol néhány percig végre nem kell gondoskodniuk senkiről.
  • És a munkájukból hazatérő férfiak szintén pótolni tudják azt a bizonyos barlangi állapotot, ahol csak bambulni kell a tüzet…  20-30 percig nézni a semmit: erre nekünk férfiaknak igenis szükségünk van.

De most térjünk vissza a helyzet kommunikációs szempontú megértéséhez: amikor a telefonjára figyel a társunk, felejtsük el, hogy beszélünk hozzá!

Tilos belekezdeni, ha nem figyel a másik!

Sok előadást tartok, képzési csoportot vezetek, így trénerként mára már megtanultam, hogy ha úgy kezdek el beszélni, hogy a csoport tagjai nem figyelnek rám 100%-osan, akkor azzal leértékelem a saját mondandómat.

Azt üzenem magamról, hogy sem én, sem pedig az, amit mondani akarok, nem olyan fontos, hogy megköveteljem a teljes figyelmet.

Szóval, ha értékeljük magunkat és a gondolatainkat, amelyeket meg akarunk osztani a párunkkal, akkor igenis várjuk el a másiktól, hogy ránk figyeljen.

Telefonozó, tévéző, dolgozó, gyerekkel foglalkozó emberrel ne kezdjünk el beszélgetni, mert nagyon hamar olyan érzésünk lesz, mintha a falnak beszélnénk.

Itt azonban szokott lenni egy gyakori félreértés, amit most szeretnék tisztázni.

A beszélő felelőssége!

Fontos azt megérteni, hogy a másik figyelmének a megszerzése MINDIG A BESZÉLŐ FELADATA! Mindig!

Ha az okostelefon, a tévé, az otthoni teendők lekötik a párunk figyelemét, tudnunk kell, hogy még nem jött el a megfelelő alkalom, hogy elkezdjünk hozzá beszélni!

Addig ne kezdjünk bele a mondandónkba, amíg nem látjuk azt, hogy testben és lélekben is velünk van. Kérjük meg kedvesen, hogy tegyen le mindent, és szentelje nekünk a figyelmét.

A figyelem megszerzése mindig annak a felelőssége, aki valamit meg akar beszélni a másikkal!

(FONTOS: ha NŐKÉNT olvasod e sorokat, és szeretnéd, hogy a beszélgetésekben közelebb kerüljetek egymáshoz, szeretettel várlak ingyenes online párkapcsolati előadásomon. Az előadáson bemutatom azt a női-férfi kommunikációs szemléletet, amelytől örömteliek és feltöltőek lesznek a közös beszélgetések.

IDE KATTINTVA TUDSZ JELENTKEZNI AZ INGYENES ELŐADÁSRA >>)

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: