Nem tudom, hogy ki hogy van vele, de én dicséretből bármennyit el tudok viselni. Kritikából már nem annyira. Hiszem, hogy sokkal boldogabbá tehetjük a párkapcsolatunkat, ha gyakran fejezünk ki elismerést és dicséretet a párunk felé. És ez néha nem is olyan könnnyű. Fontos gondolatok következnek, érdemes elolvasni:

Tegnap reggel korán el kellett mennem otthonról, de délelőtt egy ilyen SMS-t kaptam a feleségemtől:

„Nagyon szépen elrendeztél mindent, nagyon köszi! Megkapod a hónap férje kitüntetést :-)”

Hogy ezek után milyen napom volt? Szerintem mindenki ki tudja találni. Csodás!

Gary Chapman is ez tanácsolja

A szeretetnyelvek atyjától, a híres amerikai házassági tanácsadótól, Gary Chapman-től tudjuk, hogy vannak, akik kimondottan a dicsérő, elismerő szavakból érzik igazán szeretve magukat!

De más, érdekes kutatásokból tudjuk, hogy például:

  • a férfi férfiasabbá, készségesebb társsá válik, amikor a családért tett erősfeszítéseit rendszeresen elismeri a nő,
  • a nő pedig sokkal kivirultabbá válik, amikor a férfi felfigyel a feleségére, és megcsodálja.

A jó arány: 5:1

Egy amerikai párterapeuta-házaspár, a Gottmann-házaspár azt mondja, hogy a jól működő párkapcsolatokban a dicséret és a kritika aránya 5 :1. Természetesen a dicséret javára.

Sajnos azonban hajlamosak vagyunk arra, hogy csak akkor fordítunk különösebb figyelmet a másikra, amikor nem úgy viselkedik, ahogy szeretnénk, amikor nem jól csinál valamit, vagy valamivel megbántott. De egy idő után ezt szeretetlenségnek éli meg a párunk.

Ezért nagyon fontos, hogy mielőtt „le akarjuk tolni” a párunkat, győződjünk meg arról:

  • Mostanában elégszer kifejeztük az elégedettségünket felé?
  • Jól érzi magát a bőrében a dicséreteink hatására?

A dicséretek ugyanis feltöltik a párunkat, a kritikák lemerítik.

De Ádám, én nem fogom dicsérgetni a társamat, nincs miért hálásnak lennem

Szeretném leszögezni: természetesen a bántalmazó, kizsigerlő vagy hazugságokkal átitatott „kapcsolatokban” nem azzal kell törődni, hogy hogyan dicsérjük és ismerjük el a társunkat!

Tévút!

Ilyen esetekben el kell indulni egy olyan önismereti úton, ahol külső segítséggel felfedezzük, megismerjük, újraépítjük magunkat és felülvizsgáljuk a kapcsolatunk működését.

Hagyjuk abba a gyűjtögető életmódot!

Sajnos viszont sok más kapcsolatban felfedezhető, hogy vannak, akik  kimondva vagy kimondatlanul, de folyamatosan elégedetlenkednek a párjukkal.

De nemcsak hogy elégedetlenkednek, kimondottan gyűjtögetik is magukban a párjuk hibáit, és minden sérelmet alaposan elraktároznak az emlékezetükben. A „bátrabbak” ezeket nem is tartják magukban, hanem időnként a párjuk fejéhez vágják, hogy mennyi mindent rosszul csinált.

Ez a gyűjtögetés nem sok jót jelent egy kapcsolatnak!

Miért gyűjtögetnek a gyűjtögetők?

1) Ösztönös reakció, hogy amikor valaki nem érzi kellően a párja szeretetét, elkezd a hiányokra és a problémákra összpontosítani. És mivel azt akarja, hogy a párja „vegye észre magát”, egyre többször jelzi felé, hogy mit csinál rosszul.

Csakhogy egy idő után öngólt rúg ezzel a hozzáállással: a párja ebből nem jön rá, hogy szeretetre vágyik. Sokkal inkább ő is hamarosan szeretethiányban fog szenvedni a sok kritika miatt.

2) Sokan akkor kezdik el gyűjteni a sérelmeiket, amikor már egy ideje nem működik jól a párkapcsolatuk. A lelkük mélyén érzik, hogy nekik is részük van abban, hogy idáig jutott a kapcsolatuk, és ezzel a hozzáállással a felelősségüket akarják áthárítani a párjukra: „miatta van minden!”

Az ember a gyűjtögetéssel eltereli a figyelmét a saját hibáiról, így nem kell szembenéznie velük.

Amikor valaki arra koncentrál, hogy neki mennyi gondja van a párjával, azzal valójában a saját életét teszi tönkre. Hiszen a hibák és sérelmek folyamatos gyűjtögetésével és szajkózásával

❌ csak azt éri el, hogy a párja is egyre kevésbé érzi szeretve magát,

❌ megfeledkezik arról, hogy önvizsgálatot tartson és a saját hibáit kijavítsa,

❌ a negatív látásmód miatt egyre több negatívumot fedez fel a párjában,

❌ ezáltal konzerválja a rossz kapcsolatot.

Vegyük észre, mennyi mindent megdicsérhetünk, megköszönhetünk, elismerhetünk!

Én nagyon jó szívvel javaslom, hogy naponta többször, egy-egy apró kis megjegyzéssel dicsérjük meg párunkat!

  • Adjuk tudtára, hogy nagyon finom kávét készített reggel!
  • Dicsérjük meg, hogy milyen csinosan öltözött fel aznap!
  • Munka után hallgassuk meg, milyen élményekkel gazdagodott aznap a munkahelyén, ismerjük el eredményeit, tudását, munkáját!
  • Figyeljünk arra, milyen házimunkát, tevékenységet folytat otthon. Köszönjük meg neki, hogy szépen kitakarított, vagy finom vacsorát készített.
  • Ha még valami eszünkbe jut, lefekvés előtt ne felejtsük el elmondani neki!

FONTOS! Hogy meg tudjuk-e dicsérni a párunkat, az soha nem az ő jó tulajdonságainak mennyiségén múlik! Azon múlik, hogy mi magunk nyitottak vagyunk-e arra, hogy észrevegyük az ő értékeit. Mert rengeteg dolgot meg lehet dicsérni a másikban, ha van rá szemünk!

Tanuljuk hát meg észrevenni és értékelni a jót a párunkban, hogy szeretve és megbecsülve érezze magát mellettünk! Erről egy előadásomban is meséltem:

Az én titkos módszerem: keressünk 1 jó dolgot a másikban!

Én törekszem minden emberi kapcsolatomban arra, hogy egy kis odafigyeléssel kifejezzem a csodálatomat, elismerésemet a másik ember felé.

Szerintem ebben különösen jól működik, hogy amikor eleinte nem jut eszünkbe semmi, keresünk a párunk viselkedésében, külsejében vagy a tetteiben 1, azaz 1 dolgot, amit becsülni, értékelni tudunk az adott pillanatban:

  • Mit látok benne szépnek?
  • Miért lehetek hálás neki?
  • Igyekezett valamiben?
  • Jó szándékkal állt valamihez?
  • Jól áll neki valami?
  • Ügyes volt valamiben?

Ha tudjuk magunkról, hogy könnyen megfeledkezünk a dicséretekről, a legegyszerűbb, ha este, amikor lefekszünk, mindig átgondoljuk: „megdicsértem ma a páromat legalább egyszer?”

Soha nem késő elalvás előtt a másik fülébe súgni, hogy mit becsülünk benne, vagy hogy mi tetszett benne aznap!

Ha most Te is végiggondoltad a saját kapcsolatotokat, és úgy érzed, hogy ma még nem töltötted fel kellően a párodat dicséretekkel, akkor csak egyszerűen próbáld ki, nincs veszítenivalód:

– Mondd el a társadnak, hogy miért értékes a számodra!
– Fejezd ki felé, hogy mit látsz benne szépnek!
– Mondd el neki, hogy miért vagy hálás neki!
– Vedd észre az igyekezetét, a jó szándékát, és köszönd meg neki!

A hatás nem fog elmaradni: a társad szeretve és megbecsülve fogja magát érezni melletted. De Te magad is máshogy fogod érezni magad. Mert hiszem, hogy a hála, a dicséret visszahat ránk! Elégedettebbek leszünk az életünkkel, a társunkkal és mindennel, ami körülvesz bennünket.

(Ha NŐKÉNT olvasod e cikket, és szeretnéd, hogy a párod jobban megbecsüljön, csodáljon és figyelmesebbé váljon, szeretettel várlak ingyenes online párkapcsolati előadásomon. Az előadáson bemutatom azt a 4 lépéses stratégiát, amelytől a férfi is elkezd változni és tenni a párkapcsolatáért.

IDE KATTINTVA TUDSZ JELENTKEZNI AZ INGYENES ELŐADÁSRA >>)

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: