Amikor megcsalás történik egy párkapcsolatban és a másik fél tudomására jut, az szinte kivétel nélkül villámcsapásként éri a megcsalt felet! Egyik napról a másikra szembesül a ténnyel, hogy a párja hűtlen volt hozzá.

Melyek ilyenkor jellemzően a megcsalt fél első reakciói? Düh, felháborodás, elutasítás, Miért-ek keresése, hibáztatás.
– Miért tette ezt velem a párom?
– Mit tettem, amiért ezt érdemeltem?

Ezek teljesen természetes, ösztönösen jövő reakciók egy ilyen nehéz helyzetben.

Nagyon fontos azonban megértenünk, hogy a megcsalás az esetek döntő többségében nem egy hirtelen döntés, hanem egy folyamat eredménye.

Egy folyamaté, amiben voltak figyelmeztető jelek és előidéző okok, amikre érdemes még időben odafigyelnünk!

Nézzük meg, melyek is ezek az okok pontosan!

1. Szeretethiány

Azt a hasonlatot szoktam hozni, hogy a házasságban mindkét fél rendelkezik egy saját szeretethordóval, amit a párja tud számára feltölteni olyan dolgokkal, amitől szeretve érzi magát. A feleség hordóját tehát a férj tudja tölteni, a férjét pedig a feleség! Ez így első hallásra roppant egyszerűnek tűnik, de mégsem az! Hogy miért? Mert a hordók csak abban az esetben tudnak töltődni, ha valóban úgy adunk szeretetet a párunknak, ahogyan ő abból tényleg szeretve érzi magát! És ez bizony könnyen félre is tud menni. Mire is gondolok?

Hadd mondjak rá egy példát!

Nem olyan régen járt nálam egy házaspár, akik akkor már két és fél éve voltak házasok. Azzal a problémával érkeztek, hogy a férj kitalált egy nagyon szép meglepetés utat Bécsbe a feleségének és titokban megszervezte, hogy elviszi oda a feleségét.

Igen ám, de a feleségnek ez nem igazán tetszett, és amikor megtudta, hogy a férjétől ezt kapta, akkor nagyon rosszul esett neki.

Ha most belegondolunk ebbe a helyzetbe, akkor elsőre talán arra a következtetésre jutunk, hogy a feleség a hibás, mert nem tudja értékelni ezt az ajándékot. De nézzük meg egy kicsit közelebbről!

Nos, a férj minden jó szándéka és figyelmessége ellenére ott rontotta el ezt a dolgot, hogy nem jól fejezte ki a szeretetét, mert ő a saját elképzelése szerint kitalálta, hogy mi lenne jó a feleségének.

Viszont ami kimaradt, hogy nem kérdezte meg, hogy mi az igénye a feleségének.

Tudni kell, hogy a feleség egy vidéki hölgy és Budapesten dolgozott, amit nagyon nem szeretett a tömeg és a tömegközlekedés miatt. A háta közepére se kívánta ezt a helyzetet. Ha ezt vesszük alapul, akkor Bécs és Budapest között ilyen szempontból túl nagy különbség nincsen. Ez a feleség arról számolt be, hogy azért nem tudott ennek az ajándéknak örülni, mert úgy érezte, hogy a munkáját kell folytatnia, ugyanúgy megy a betonrengetegbe. Talán annak örült volna jobban, ha mondjuk az Őrségbe, egy faházba vitte volna el a férje és kiszakadhat abból a környezetből, amit egyáltalán nem szeretett.

 

A problémát itt az okozta, hogy a férje próbálta őt szeretni, de a saját elképzelése szerint.

Tehát ez a szeretet-kifejezési mód a feleség esetén nem igazán volt működőképes.
Az a nagy veszély ebben, hogy bármennyire is a jó szándék vezérel bennünket, igen sokszor mellé tudunk lőni, ha csak a saját elképzeléseink szerint próbálunk szeretetet adni a párunknak.

2. Sérelmek

Az évek alatt igen sok sérelem fel tud gyűlni egy házasságban, ami nincsen elrendezve és ez bizony igencsak fájni tud. Gondoljunk bele, mennyivel jobban érezzük magunkat egy új kapcsolatban, amikor még nincsenek sérelmek. Ha választhatok, melyik ajtón megyek be, akkor inkább azt választom, ahol szép és jó – amennyiben a házasságot és a külső kapcsolatot szobaként képzelem el.

Egy új kapcsolatban nem vagyok hibáztatva, nem hozzák fel, hogy mit tettem vagy nem tettem meg a kapcsolatban, szabadnak érezhetem magam, nem vagyok áldozat.

Ezek miatt a felgyülemlő sérelmek miatt nagyon el tudunk távolodni egymástól a párunkkal, ami hozzájárul ahhoz, hogy kialakuljon egy megcsalásos helyzet.

3. Visszahúzódás

Visszahúzódás alatt azt értjük, hogy ha a házastársammal szemben teszek valami olyat, ami rossz neki és én ezt a lelkem mélyén érzem is, hogy rossz, akkor egy kicsit visszahúzódom tőle.

Például ha egy barátomtól kölcsön kértem egymillió forintot, de nem tudom visszafizetni, akkor elég kellemetlenül érzem magam emiatt. Egyszer csak csörög a telefon, látom, hogy hív a barátom. Valószínűleg azért hív, mert vissza kell fizetnem a kölcsönt…

Mit fogok tenni? Nem veszem fel a telefont, kerülöm a vele való beszélgetést, nem érzem jól magam a közelében, mert a lelkem mélyén érzem, hogy rosszat tettem vele szemben.

Egy másik példa: egy apuka megígéri a gyerekeinek, hogy vasárnap elmennek az állatkertbe és a gyerekek már izgatottan várják.

Aztán ez az apuka hirtelen kap egy telefont, hogy be kell mennie a munkahelyére kivételesen, pedig megígérte a gyerekeinek, hogy állatkertbe viszi őket. Egy jó érzésű apuka ettől rosszul fogja érezni magát.

A rossz érzés elől menekül az ember. A házasságunkban is követünk el olyasmit, amiről a lelkünk mélyén érezzük, hogy nem helyes. Ilyenkor visszahúzódunk a másiktól, eltávolodunk tőle.

Viszont amikor jön egy új kapcsolat, amiben minden szép és jó, tiszta a lelkiismeretünk, akkor szívesebben vagyunk abban benne.

A probléma az, hogy minél több ilyen vétséget követünk el a párunk ellen, annál inkább felhalmozódik és falat építünk vele a párunk és önmagunk közé!

Az eltávolodásnál tehát mi magunk vagyunk az elkövetők. Megbántottuk a társunkat és ez magunknak esik rosszul.

4. Elfejlődés

Ezt úgy tudnám legegyszerűbben megfogalmazni, hogy eltérő értékrend és hitvilág.

A házasság szempontjából sajnos előfordul az, hogy egy házaspár, akik szépen éldegéltek egymás mellett, egyszer csak azt veszik észre, hogy egyre nehezebben találnak közös témát,  más kezdi érdekelni őket.

Például amíg a férj a Forma1-et nézi a tévében, addig a felesége elindul egy spirituális úton és már nem tudja megértetni magát a férjével. Vagy az egyikük elkezd egy hitbeli fejlődési irányt, a másik pedig nem. Ezt úgy szoktuk hívni, hogy elfejlődünk egymástól.

Egy házasságban, ahol a felek ilyen módon eltávolodnak, megvan a potenciális veszélye, hogy egy másik valakivel találják meg a közös hangot, aki nagyon hasonlóan gondolkozik, mint ő.

 

Ha felismertük bármelyik okot a saját házasságunkban, illetve meg akarjuk előzni, hogy megromoljon a párkapcsolatunk, akkor érdemes tehát azon elgondolkozni és tudatosan dolgozni, hogy:

  • hogyan érezhetném szeretve magamat és ezt hogyan adhatom meg a páromnak
  • hogyan tudnánk elérni azt, hogy a sérelmeink ne halmozódjanak
  • hogyan tudnánk megoldani, hogy ha azt érezzük, hogy vétettünk a társunk ellen, akkor ezt meg tudjuk egymással beszélni
  • hogyan járjunk el, ha eltávolodtunk egymástól és meg szeretnénk javítani a kapcsolatunkat

Amennyiben pedig hűtlenséggel érintett a kapcsolatunk, akkor fontos látni, hogy a hűtlen fél sárossága mellett, a megcsalt félnek is tudnia kell, hogy nemcsak azért alakult ki a megcsalásos helyzet, mert a másik olyan szemét volt velünk, hanem a fenti okokat alapul véve mi is követhettünk el hibákat, amik ide vezethették a kapcsolatot.

Egy megcsalásos helyzet feldolgozásában akkor várható igazi siker, ha az ember be tudja látni, hogy ehhez a helyzethez mindkét fél hozzájárulása kellett.

Amennyiben bővebben hallanál még erről és hasonló párkapcsolati témáról, akkor tarts velünk a következő élőben közvetített, ingyenes párkapcsolati előadáson, ahol szó lesz többek között az elfejlődésről, figyelmességről és hogy hogyan kaphatsz több megbecsülést a párodtól, tarts velünk az előadáson, jelentkezz itt> .

 

 

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: