Ha még korábban soha nem volt dolgunk féltékeny emberrel, első alkalommal kicsit csodálkozunk:Ez most komoly? Azt hiszed, hogy nem Téged szeretlek? Ugye ezt most nem mondod komolyan? Még hogy én…? Na ne…”

Ideális esetben ilyenkor megnyugtatjuk a párunkat, egy mondatban biztosítjuk a hűségünkről, aztán minden a legnagyobb rendben folytatódik tovább.

De amikor másodjára, harmadjára, tizedjére és századjára ugyanazzal jön a párunk, bizalmatlan kérdéseket tesz fel, meggyanúsít, számon kér, akkor kezd elegünk lenni az egészből.

Idővel düh, idegesség, tehetetlenség lesz az emberen úrrá. És ezzel nincs is semmi gond, természetes dolog, hogy az emberre rossz hatással van az, ha a párja rendszeresen féltékenykedik. Van azonban egy lényeges momentum, amiről sokan elfeledkeznek.

Ha dühösen, idegesen, rosszkedvűen fogadjuk a párunk megnyilvánulásait, kérdéseit és kijelentéseit, úgy nem tudunk igazán segíteni neki a féltékenység leküzdésében, hanem csak rosszabbodik a helyzet. Egyre feszültebbek leszünk mindketten, ha előjön a téma és napról napra egyre jobban eltávolodunk egymástól.

Ezért nincs is annál fontosabb dolog, minthogy megfelelően, kellő tudatossággal tudjunk reagálni olyankor, amikor a párunk a féltékenységével hozakodik elő. Akkor is, ha ez nagyon nehezen megy.

Szerencsére többféle módszer is létezik arra, hogy hogyan érdemes fogadni egy féltékeny ember megnyilvánulásait!

1.Megnyugtatás

A legideálisabban úgy tudsz reagálni a párod féltékeny megnyilvánulásaira, ha nyugalmat és együttműködést sugárzol felé.

Sok féltékeny ember ugyanis arról számol be, hogy az segít neki, ha a párja megnyugtató szavakat intéz hozzá. A megnyugtató válasz mellett fontos az is, hogy a válaszodban fejezd ki a párodnak a szeretetedet is! Például ha a párod megkérdezi, hogy:

„Tetszik neked XY?”

Akkor válaszolj neki úgy, hogy:

„Jaj, dehogy! Nincs okod a féltékenységre, Szívem! XY-nak csupán segítettem az édesanyja kórházi kezelésének elintézésében! Nagyon szeretlek Téged, Te vagy nekem a legfontosabb!”

Amikor a párod tehát kérdez valami olyat, amiből látszik, hogy féltékeny, válaszolj megnyugtatóan, és tegyél hozzá egy szeretetkifejező mondatot is!

Még jobb, ha ilyenkor nemcsak a szavaiddal nyugtatod meg a párodat, hanem egy öleléssel, simogatással, csókkal tovább erősíted az elhangzottakat. Ennek a titka az, hogy a tettek hitelesebbek és sokszor kifejezőbbek, mint a szavak.

2. Erélyes megkérés

Biztos Te is láttál már olyan kisgyereket, aki a boltból kilépve hisztizni kezdett, hangosan kiabált az édesanyjával, és sírt, mert nem kapta meg azt a finom nyalókát, amit kinézett magának. Na most egy gyakorlatlan szülő mit csinál ilyenkor? Általában visszamegy a boltba és megveszi a nyalókát a gyereknek, hogy végre hagyja már abba a sírást.

Ha viszont a szülő ilyenkor határozottan lép fel, rászól a gyerekre, és azonnal eltereli a figyelmét, akkor a gyerek abbahagyja a sírást és jó esély van rá, hogy hamar el is felejti a nyalókát.

Nos Te is próbáld ki pontosan ugyanezt!

Egyszerűen mondd meg a párodnak, minden szemrehányás nélkül, de határozottan, hogy hagyja abba a féltékenykedést, majd pedig keress egy olyan témát, ami a párod számára érdekes, és kezdj el vele arról beszélgetni.

Az erélyes megkérést csak akkor szabad alkalmazni, amikor nincs idő vagy lehetőség a dolgokat megbeszélni vagy amikor a párod már olyan gyakran hozakodik elő a féltékenységével, hogy az már különösen megterhelő számodra.

3. Elviccelés

Ez lényegében nem más, mint egy vicces beismerés.

Ha például egy férj féltékenyen számon kéri a feleségét, hogy az miért jött később haza, akkor ilyenkor a feleség viccesen, poénkodva mondhatja azt, hogy egy férfival volt, és mondjuk csókolózott vele egyet.

Ennek a módszernek a titka az emberi gondolkodásban rejlik. Ha ugyanis valamit úgy állítunk egy másik embernek, hogy abból látszik, hogy szándékosan viccelődve hazudunk, akkor a másik elméjében azonnal megszületik a valóságról szóló kép, tehát az, hogy biztosan nem igaz, amit mondunk.

Ebben az a jó, hogy nem kell bizonygatnunk azt, hogy semmi rosszat nem csináltunk, hanem pont a párunk fejében születik meg ez a felismerés. És ebből kifolyólag vitára sem kerül sor, mert

az emberek a saját felismerésükkel nem igazán szoktak vitatkozni vagy veszekedni. Ha mi állítunk valamit, azzal gyakran szembeszáll a másik, ha viszont ő jön rá valamire, azzal nem fog szembeszállni.

Lényeges viszont itt az, hogy attól, mert humorosan reagálunk a másik által elmondottakra, ez nem jelentheti azt, hogy amúgy nem foglalkozunk vele komolyan. Csak akkor szabad ezt a módszert alkalmazni, amikor úgy látjuk, hogy nagy az esély, hogy ez segít a párunknak kizökkenni a féltékenykedésből és vevő lesz rá.

4. Nevén nevezés

Létezik egy nagyszerű technika még, a nevén nevezés technikája. Ha a párod láthatóan rákezdett a kérdezősködésre, és az kezd túl lenni a tűréshatárodon, ne legyél ideges, ne fordulj a párod ellen, mert van ennél egy sokkal jobb megoldás is!

Kérdezd meg a párodat:

„Jól érzem, hogy most féltékeny vagy?”

Tehát fejezd ki, hogy érzékeled, hogy a párod féltékeny.

Ebből ugyanis a párod azt fogja érezni, hogy megérted őt és figyelsz rá, ebből kifolyólag sokkal nyugodtabban és együttműködőbben fogja kifejezni a gondolatait, érzéseit. A kérdésnek emellett van még egy nagy előnye.

Amikor megkérdezed a párodat, hogy „jól érzem, hogy most féltékeny vagy?”, olyankor megnevezed a konfliktus forrását, a féltékenységet, és onnantól kezdve mindketten ennek fényében fogtok tudni beszélgetni a dolgokról.

A kérdést lehetőleg próbáld minél kedvesebben feltenni!

Természetesen nem jó, ha azt mondod, hogy „miért vagy már megint féltékeny?”, mivel ez szemrehányást fejez ki vagy az sem az igazi, hogy Te féltékeny vagy!”, hiszen ez meg a párod negatív tulajdonságára utal, ezért nagy valószínűséggel ellenkezni fog vele.

Én azt javaslom, hogy próbáld ki ezeket a módszereket és amelyik beválik, azt alkalmazd minél többször. Nem tudom, hogy a párodra melyik lesz a legjobb hatással, de az biztos, hogy bármelyik módszerrel is próbálkozol, jobban jársz el, mintha csak idegesen, rosszkedvűen reagálnál a párod mondandójára!

Amennyiben bővebben hallanál még erről és hasonló párkapcsolati témáról, akkor tarts velünk a következő élőben közvetített, ingyenes párkapcsolati előadáson, ahol szó lesz többek között az elfejlődésről, figyelmességről és hogy hogyan kaphatsz több megbecsülést a párodtól, tarts velünk az előadáson, jelentkezz itt>

 

 

 

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: