Fogadd szeretettel ezt a különleges tanulmányt, amely a Férjek Klubja ajándéka nők számára. Ebben egy férfi számára is érthető módon írjuk meg, hogy is működik a nő egy párkapcsolatban. Szánj időt az anyag elolvasására, de különösen szeretnénk most azzal kedveskedni, hogy ne Neked kelljen a kapcsolaton dolgozni. Egy békés, nyugodt időszakban érdemes lehet a férjeddel KÖZÖSEN elolvasni a tanulmányt, és közösen beszélgetni az olvasottakról. (Kérünk, hogy ne küldd át csak úgy neki! tapasztalataink szerint az ilyen továbbítós átküldéseknek negatív üzenete van a férfi szemében. Kijavításnak és kiritzálásnak éli meg, így a sikertelenség érzése miatt nem akar igazán változni.) Jó olvasást és tanulást kívánunk!

útmutató tanulmány férfiaknak (és nőknek!)

Ha nőként olvasod az alábbi tanulmányt, érdemes lehet a jövőben egy békés nyugodt időszakban érdemes lehet a férjednek is felolvasni. Igyekszünk a témáról úgy írni, hogy egy férfi számára is érthető módon legyen leírva, hogy is működik a nő.

Bevezető

Mi férfiak szeretjük, ha a feleségünk boldog, elégedett és mosolygós. Ilyenkor mindenkinek jó a közelében lenni, hiszen árad belőle a szeretet, a vidámság, a könnyedség. A boldog nő belép egy szobába és kisüt a nap. Sugárzik belőle az életöröm és a jókedv, és mi férfiak boldogan sütkérezünk ennek a fényében. Élvezzük a kisugárzását, ilyenkor könnyű kapcsolódni, egymás kedvére tenni.

Sajnos azonban azt tapasztalhatod, hogy a feleséged nem mindig ilyen. Elképzelhető, hogy bánatos, rosszkedvű, elhúzódik Tőled, vagy éppen feszült, ingerült és rajtad csattan az ostor. Gyakoribbá válnak a veszekedések vagy éppen azt éled meg, hogy kerülitek egymás társaságát. Sokszor nem érted a panaszait, vagy pont ellenkezőleg torkig vagy azzal, hogy állandóan kritizál.

Talán Te is gyakran elgondolkodtál, mi megy végbe a nőben, amikor reggel még jókedvű, kedves estére pedig már harapós a hangulata. Vagy pont fordítva. Este jókedvű, és reggelre harapós a hangulata.

Számtalan esetben ezt a nő sem tudja pontosan megmondani. Érzi, hogy kibillent az egyensúlyából és egyszerűen feszült, nem érzi jól magát a bőrében. Vagy éppen sorolja a véget nem érő panaszait és Te csak kapkodod a fejed, hogy múlt héten még fél kézzel, mosolyogva oldotta meg ugyanazt a problémát, ami most mérhetetlenül dühíti.

A különbség a stresszben rejlik. Mit jelent a stressz valójában és hogyan hat a nőre és a kapcsolatunkra? Mielőtt legyintenél, hogy ugyan mindenki stresszes és mindent lehet erre fogni, figyelj egy kicsit hogyan hat a nőre a stressz.

A világ, a felgyorsult életritmus, a rengeteg elvárás és feladat sokszor stresszessé teszi a nőt, és ez kihat a szervezetére, a hangulatára és a viselkedésére is.

Amikor vidám és kiegyensúlyozott, hormonálisan az történik vele, hogy megemelkedik az oxitocin és az ösztrogén szintje. Az oxitocin, a sokatmondó „szeretethormon” vagy „szexhormon” becenevet kapta gondoskodik arról, hogy a nő ellazult és elégedett legyen, könnyedén vegye az akadályokat és élvezze az életet és a szerelmet. Az ösztrogén hormon emelkedése pedig segít abban, hogy a nő kicsattanjon a nőiességtől. Az ilyen nő nemcsak derűs, hanem szemrevaló és rendkívül vonzó.

Amikor stresszes a nő, hormonálisan annyi történik vele, hogy drámai módon lecsökken az oxitocin és az ösztrogén szintje, ellenben megnő a tesztoszteron szintje. A tesztoszteron – ami a férfiasságért, lendületért felelős hormon – nőkben elzárkózó, mogorva vagy támadó hatást kelt. A nő rosszul érzi magát a bőrében és nem tudja, hogyan vezesse le a stresszét.

Még egy kiemelkedően fontos dologról kell tudnod a stressz kapcsán…. Azt gondolnád, hogy stressz elsősorban azért gyilkos, mert pocsék hangulata van (és így aztán mindenkinek a családban) vagy ideges és veszekszik. Ez valóban mélyrepülésbe taszíthatja a házasság légkörét, de van egy még mélyebb történet.

Ez nem más, mint a férfi és nő közötti mágneses vonzalom, ami nélkül nincs boldog párkapcsolat és örömteli szexualitás.

A vonzalom kulcsa, hogy a férfi élje meg a férfiasságát, a nő pedig legyen nőies, feltöltött állapotában. Kizárólag ekkor tud működésbe lépni a mágneses vonzás. Láttuk azonban, hogy a stressz lecsökkenti azokat a hormonokat, ami lehetővé teszi a nőnek nőiessége megélését és az ellazulását. A stresszes nő inkább férfiasan elzárkózó vagy támadó beállítottságú lesz, nem érezzük a női kisugárzását és ez szép lassan, de biztosan megöli a vonzalmat. E vonzalom híján nem tudunk örömtelien adni és kapni és nehéz lesz szexuálisan kapcsolódni.

A jó hír az, hogy férfiként vissza tudod fordítani ezt negatív működést azáltal, hogy segíted a feleségedet kisimult, felszabadult, feltöltött állapotba jönni. Ha támogatod a nőt abban, hogy megfelelő módokon kezelje a stresszét, illetve töltse a nőiességét azzal a vonzalom alappillérét építed újjá.

Talán furcsa számodra, hogy férfiként Neked ez feladatod, hogy a feleséged hogyan birkózzon meg a stresszel. Magyarázatként szolgál, ha visszamegyünk az időben és megnézzük, régi időkben hogyan oldották a nők a stresszt. Régen, a családok még nem elszigetelten éltek, hanem közösségekben, és ezt a támogatás nők adták meg egymásnak. A női közösségben, ha egy nőnek bánata, feszültsége volt, lehetősége volt kiadni magából a többi nővel való beszélgetéssel. A nők egymást támogatták egy jó szóval, vigasztalással, érintésekkel, különböző rituálékkal.

A női közösségek mára felbomlottak, a stresszes nőnek nincs hova fordulnia, nincsenek közös női időtöltések, női körök, így a 21. századi férfira életbevágóan fontos feladat hárult. A mai férfinek egyik leglényegesebb alapkészsége kell, hogy legyen: tudnia kell támogatnia a nőt abban, hogy levezesse a stresszét és töltse a nőiességét. Amelyik férfi ezt megérti és ezt a készséget elsajátítja, az sütkérezhet a boldog és kiegyensúlyozott feleség fényében, és élvezheti a férfi és női vonzalom minden előnyét.

Hogyan csináld jól?

Először is meg kell érteni, hogy nem arról van, hogy át kellene venned a nő stresszét, vagy helyette kellene levezetned vagy kiiktatnod az összes stresszforrást.

Mi okozhatja a nő stresszét?

(Avagy egyáltalán nem biztos, hogy Te vagy a probléma okozója, de légy résen!)

Először is tisztázzuk, hogy a stressz teljesen természetes része az életünknek, stressz nélkül nincs élet, túlélés. A stressz mindannyiunkát ér, a stresszre azonban eltérő válaszokat adunk és különböző az a mód, ahogyan megküzdünk.

A stressz egy folyamatot jelent. Úgy kezdődik, hogy megjelenik valamilyen stresszforrás (stresszor), ami elindít egy belső folyamatot az idegrendszerünkben: egy stresszválaszt adunk. A stresszor bármi lehet – beszól a bolti eladó, vizsgadrukk dolgozat előtt, leadási határidő pályázatnál, medvetámadás, összeveszünk a barátunkkal, a kollégánk folyamatosan piszkál minket, beteg a gyerek. A közös az bennük, hogy a szervezetünk fenyegetésként éli meg és a testet elárasztja a stresszreakció – izzadunk, bizsergő végtagok, emelkedő vérnyomás, ereinkben tombol az adrenalin.

A stressz tehát elindul a szervezetben – különböző kémiai változásokat hozva létre – és létrejön egy stresszválasz (támadunk vagy menekülünk): leordítom a bolti eladót, erőmet megfeszítve dolgozom a leadási határidőn, elfutunk a medve elől, udvariasan leszereljük a kollégát.

Az, hogy adunk egy stresszválaszt, csupán annyit jelent, hogy megküzdöttünk a stresszforrással a testünk továbbra is úszik a stresszreakció által kiváltott kémiai anyagokkal, vagyis a testünk továbbra is hordozza stresszt. Gondolj csak bele, hogy az udvariasan leszerelt kolléga megjegyzésén még lehet, hogy otthon is bosszankodsz és feszült vagy. Vagy gondolj arra, amikor a hónap minden egyes napján idegeskedsz, amiatt, hogy ki tudod-e fizetni a hitelt. Ez a stressz benned marad.

Ahhoz, hogy a testünk megszabaduljon a stressztől, még egy további lépésre lesz szükség: le kell tenni, le kell vezetni a stresszt. Vagyis le kell zárni a stressz-folyamatot. A legjobb valamilyen fizikai aktivitás, illetve célzott tevékenység, amivel kiadod magadból a stresszt. Ha ez megtörténik, a test és az idegrendszer ellazul, megszűnik a nyomás.

A nő (ahogyan természetesen a férfi is) rengeteg stresszforrással találkozik a mindennapi élet során, ezek jöhetnek a külvilágból: munkahelyi gondok, tágabb családi konfliktusok, aggódás a gyerek miatt, iskolai, óvodai problémák stb., vagy egyszerűen túl sok teher nyomja a vállát.

Aztán vannak belülről jövő stresszforrások, amik sürgető vagy nyomasztó gondolatként lépnek alattomosan működésbe: Ilyenek:

  1. elvárások szorítása: a nőnek gyakran több szerepben kell helytállnia, sokszor irreális követelmények között
  2. gyakran azt éli meg, hogy mindenkit kiszolgál, az ő igénye azutolsó a sorban,
  3. a rengeteg teendő miatt nincs ideje pihenni, nőként feltöltődni
  4. a temérdek erőfeszítésért nem kap elismerést, dicséretet
  5. nem élheti meg a nőiességét, nincs ideje foglalkozni magával
  6. feldolgozatlan konfliktusok, sérelmek (itt jöhetnek képbe párkapcsolati gondok)
  7. túlzott fizikai vagy mentális igénybevétel

Stressz nélkül nincsen élet, az nem mindegy hogyan reagálunk, hogyan kezeljük a stresszt. Ahogyan fent olvashattad, stresszfolyamatot tehát le kell zárni, különben a feldolgozatlan stressz bent ragad és rombolja az ember egészségét, közérzetét, konfliktuskezelési és önkifejezési képességét. Ami a pedig a párkapcsolatra is erőteljesen negatív hatást tehet. A stresszes ember gyakran ideges, kötekedik, mérgelődik, vagy éppen visszavonulót fúj. Erre a másik sokszor megsértődik, magára veszi, bezárkózik vagy éppen veszekedést provokál.

Éppen ezért fontos megérteni a stresszfolyamat működését a saját és a feleséged életében, hiszen ennek okos kezelésével sokat tettél a boldog házasságért. A cél, hogy támogasd a stressz helyes levezetésében.

Mit kell tenned, ha a feleséged stresszes állapotban van?

A közhiedelemmel ellentétben nagyon is sokat tehetsz ilyen helyzetekben, nézzük meg a folyamatot:

  1. Ismerd fel, hogy a feleséged stresszes

Néha már ott elbukik a folyamat, hogy nem veszed észre vagy nem veszed tudomásul, hogy stresszes a feleséged. Sok férfi egyszerű női szeszélynek vagy hisztinek minősíti a stressz által kiváltott biológiai folyamatokat és azok megnyilvánulásait (rosszkedv, rágódás, idegeskedés, feszültség).

Te ne tartozz közéjük, és számolj a stresszel. Napjainkban sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy egy nő stresszes, mint az, hogy már levezette a stresszt és ellazult állapotban van.

Először is fogadd el a stressz tényét: még akkor is, ha nem érted mitől stresszes, fáradt, kimerült. Akkor tudsz segíteni neki is ezt a stresszt kezelni, ha elfogadod, hogy létezik. Azt is vedd figyelembe, hogy sokszor a feleségednek az a stresszforrás, ami Neked nem is éri el az ingerküszöbödet (pl. négyes lett a gyerek töridolgozata, vagy összeveszett a barátnőjével).

Ismerd fel hát a feleségeden a stressz jeleit! Miből veheted észre? Íme?

  • az arcán
  • a viselkedésen
  • a beszédén
  • a tekintetén

Vizsgáld meg általában ez hogyan csapódik le a párkapcsolatban: nézd meg mi a feleséged tipikus stresszreakciója, hogyan reagál.

  1. Férfitevékenységek, amivel csökkentheted a nő stresszét

A fentiekben tisztáztuk, hogy a stresszforrásra adott válasszal (kollégának írt udvarias email, menekülés a medve elől, a bolti eladóval való vitázás) nem ért véget a feladatunk, és bizony a nőben is gyűlik-gyűlik a levezetetlen stressz.

Láttuk, hogy a nőben a stressz tesztoszteront termel, ami megakadályozza abban, hogy ösztönös női tudásával oldja a saját stresszét.

A stresszfolyamat lezárására a tudomány valamilyen konkrét tevékenységet ajánl, amivel tudatosan és hatékonyan kiadható a feszültség.

Ilyen hatékony módszerek a stresszfolyamat lezárására: séta, futás, torna, tánc, éneklés, meditáció, relaxáció, ölelés, simogatás, masszázs, beszélgetés, légzés, nevetés, sírás, kreatív önkifejezés….stb.

Mit tehetsz tehát férfiként a stresszes nő mellett:

  1. Támogatod, hogy találja meg hogyan tudja leghatékonyabban levezetni a stresszét egyedül. Ezekről a módszerekről azt kell tudni, hogy oxitocint termelnek, ami csökkenti a stresszt a női szervezetben. Ilyen tevékenységekre kell gondolni a nőknél, mint pl. tornázni, kozmetikushoz, fodrászhoz menni, masszázst kapni, pedikűröztetni, női körbe menni, barátnővel beszélgetni, sétálni, forró fürdőt venni, hálanaplót írni, imádkozni, kiállításra, múzeumba, zenés estre menni.
  2. felajánlod a segítségedet olyan közös tevékenységben, amiben leteheti a terheit:
    • felajánlod, hogy megmasszírozod
    • átöleled
    • körbe táncolod vele a nappalit
    • beszélgetsz vele
  1. Őszinte érdeklődéssel, szeretettel megkérdezed, hogy mi az, ami segíthetne most neki. (Fontos, hogy ne a hibáztatás legyen segítő köntösbe öltöztetve: „már megint rossz kedvű vagy, tudok valamit tenni érted? grrrr….”
  1. Stresszoldó beszélgetések

A fentiekben tisztáztuk, hogy a stresszforrásra adott válasszal (kollégának írt udvarias email, menekülés a medve elől, a bolti eladóval való vitázás) nem ért véget a feladatunk. Beszélgetni is kell. És ez annyira fontos, hogy ezt a következőkben részletesen is kitárgyaljuk.

Stresszoldó beszélgetés

A beszélgetés kiemelkedik a női stresszkezelési lehetőségek szempontjából, a nők körében végzett felmérések bizonyítják, hogy a párkapcsolatban az egyik elsődleges elvárásuk, hogy a férfi hallgassa meg őket, ha felindult állapotban vannak.

Ha a nő stresszes állapotban van, érzelmei kavarognak benne, egyszerre vágyik kapcsolódásra és megnyugvásra.

A női stresszválasz evolúciós okokból különbözik a férfi „üss vagy fuss” stresszválaszától. Ha a nőt stressz éri, akkor kapcsolódni akar elsősorban azokhoz, akikhez kötődik, akiktől a biztonságot várja. (vagyis első körben a férjéhez)

Vagyis a női stresszválasz (tend and befriend – gondoskodj és barátkozz) arra sarkallja a nőt, hogy a kommunikáció útján kapcsolódjon. Ha ezt nem kapja meg, csalódott lesz, még inkább bizonytalannak érzi magát, még stresszesebb állapotba kerül. Az is elképzelhető, hogy egyre hevesebben, akár veszekedés, kritizálás formájában keresi majd a kapcsolódást.

Vagyis: a stresszes nő elsősorban a kapcsolódást és a megnyugvást keresi. Azt szeretné érezni, hogy a férje egy biztos bázis a számára, egy menedék, ahol zaklatott állapotában is elismerik és szeretik. Empátiára és nem tényekre vágyik. A konkrét helyzet, probléma megoldása másodlagos vagy sokadlagos jelentőségű és csak akkor kerülhet porondra, ha a kapcsolódás iránti igénye kielégült.

Tipikus hibák a stresszes feleség felé

  1. nem veszel tudomást róla
  2. lekicsinyled a stresszét
  3. lekicsinyled a stresszt kiváltó tényezőt
  4. hisztinek/sárkánykodásnak minősíted a lelkiállapotát
  5. elvárod, hogy minden helyzetben a toppon legyen és vezesse le a stresszét
  6. erőből és férfi racionalitással meg akarod oldani a problémáját
  7. kéretlen (habár fantasztikus) tanácsokat osztogatsz
  8. lesöpröd és a saját (szerinted jóval komolyabb) gondjaidról kezdesz el beszélni)

A jó stratégia: Ne menekülj a beszélgetés elől, inkább menj elébe!

Ha látod, hogy rosszkedvű, nyugtalan, frusztrált, ne menekülj el, ne keress ürügyet, hogy elhagyd a terepet. Fogadd el, hogy a feleségednek beszélgetésre és ez érzései megosztására van szüksége ahhoz, hogy megkönnyebbüljön és felszabaduljon.

Ennek érdekében két szuperhatékony módszert ajánlunk a figyelmedbe, hogy a feleséged kibeszélje magából a gondjait, elfújja a stresszfelhőket és még az irántad való tiszteletét is erősítheted.

Kagylómódszer: bátorítsd, hogy ossza meg az érzéseit, adja ki magából a stresszét. Óvatosan nyisd meg, mint egy kagylót:

  • Bármit is csinálsz, hagyd abba, menj oda hozzá, fordulj felé, öleld át
  • Legyen egy hatásos nyitómondatod:
    • Drágám, úgy látom, hogy bánt valami, szívesen meghallgatom.
    • Itt vagyok Veled, nyugodtan elmondhatod, ha valami gondod van.
    • Szólj, ha segíthetek bármiben, ha mással nem azzal, hogy meghallgatlak.
    • Szívem, itt egy váll, ahol kisírhatod magad.
    • Ha készen vagy rá, itt vagyok és hallgatlak!

Kőszikla a viharban: stabil férfierő az érzelmek viharában – bármi történik maradj ott.

  1. Rövid távú hatás: inspirálja, hogy kiadja magából az érzelmeket, aztán megnyugszik.
  2. Hosszú távú hatás: a bizalmat erősíti, ahogyan gyűlik a tapasztalata, hogy nem hagyod magára, ezekben a rendkívül nehéz és megterhelő helyzetekben. Támasza vagy. (Az idegrendszerbe ez bevésődik és erősíti a köteléket, a párkapcsolattal való megelégedettséget.)

Megértő Meghallgatás: add neki a teljes testi-mentális-lelki figyelmedet, maradj elérhető a számára.

Férfiként rendelkezésedre áll az a képesség, hogy mélyen, mintegy lézersugárként koncentrálj egyetlen dologra. Ez az egyetlen személy most a feleséged legyen, neki most pont erre az osztatlan és kizárólagos figyelemre van szüksége. Akár vehetsz is egy mély levegőt és tudatosítsd magadban, hogy stresszoldó beszélgetés következik és csatornázd oda az összes energiádat.

fizikai szint:

  • iktasd ki a figyelemelvonókat (telefon, tv stb.)
  • fordulj felé
  • tartsd a szemkontaktust
  • legyen nyitott a testtartásod, vagyis ne keresztezd a karjaid, lábaid
  • igyekezd tükrözni a testtartását

mentális szint:

  • koncentrálj a feleséged mondanivalójára: igyekezz háttérbe szorítani
    • a saját gondolataidat, esetleges kritikáidat („Nem hiszem el, hogy lehet ennyit problémázni ilyen semmiségen!”),
    • ítélkezéseidet („Nem értem, miért borul ki ettől ennyire!”),
    • problémamegoldásaidat („Egyszerűen fel kellene mondania!”)
  • fogadd be a feleséged szavait, igyekezz megérteni a valódi jelentését
  • néha visszakérdezhetsz: „Jól értem, hogy…”

empátiás szint:

  • hangolódj rá az érzéseire, hangulatára
  • időnként bátoríthatod kérdésekkel:
    • „Hogyan hatott ez Rád?”
    • „Milyen érzés ez most Neked?”
    • „Nehéz lehetett ezzel szembesülni…”
    • „Megértem, hogy haragszol Klárira…”

A stresszoldó beszélgetés két fázisa:

Ha igazán hatékony akarsz lenni a stresszoldó beszélgetésben, és alig várod, hogy a feleséged felviduljon, akkor égbekiáltóan fontos, hogy tisztában légy a stresszoldó beszélgetés kulcsával. A kulcs, hogy két fázisból áll:

  1. érzelmek megosztása (mindig)
  2. problémamegoldás (opcionális)

Előbb az érzelmek, aztán a problémamegoldás – ez a két fázis nem cserélhető fel, illetve az első fázis nem hagyható el!

A nőnek le kell tennie a stresszt, hogy a problémamegoldás szakaszába jusson.

Ezt kizárólag úgy tudja elérni, ha előbb az érzéseiről beszél, ha panaszkodik, ha kiönti a lelkét (szakszóval: ventilál). Ezért ebben az első szakaszban, jó, ha a férfi a hallgatásával támogatja a nőt, amíg a nő az érzéseiről beszél. Ilyenkor a MEGÉRTŐ MEGHALLGATÁSSAL járulsz hozzá a beszélgetéshez.

Kerülendő: ne akarj gátat szabni az érzelmi viharnak, szóval ne mondd neki, hogy hagyja abba a sírást, vagy higgadjon le.

Ha a nőből kiárad a stressz, megnyugszik, akkor nyitottabbá válhat a probléma lehetséges megoldásaira, azonban előfordul, hogy a problémamegoldásra nincs is szükség, vagy az érzelmek kiadása maga volt a problémamegoldás.

A stresszoldó beszélgetés két fázisa:

  1. A nő beszél, a férfi meghallgatja

A stresszoldó beszélgetéshez főként az első szakaszban a nő beszél, a férfi hallgatja. Ez nem passzív hallgatás, szóval nem elég kukán ülni. Ez aktív hallgatás, azaz aktívan részt veszel abban, ahogy hallgatod a feleséged.

Tippek az ideális hallgatáshoz:

    1. légy jelen! (ld. fent),
    2. időnként bólogass,
    3. tartsd a szemkontaktust,
    4. időnként hümmögéssel jelezd, hogy figyelsz rá,
    5. időnként szúrj közbe néhány szót.
  1. Biológiai okok a háttérben: Az ideális női oxitocin és az ideális férfi tesztoszteron szempontjából az ideális kommunikáció lényege, hogy a férfi figyelmesebben hallgasson és kevesebbet beszéljen:
    1. ilyenkor a nő azért osztja meg az érzéseit, hogy úgy érezze, megértik, de azért is, hogy jobban értse a saját érzéseit,
    2. a nő stressze csak akkor csökken, ha végig hallgatják,
    3. minél többet hallgat a férfi anélkül, hogy azt érzené, hogy védekeznie kell, automatikusan annál együtt érzőbb lesz és motivált arra, hogy segítsen a nőnek
  1. A beszélgetésnek akkor van vége, ha a nő szerint vége van. Talán olyan érzésed van, miközben hallgatod, hogy – csúnyán szólva – unos-untalan ugyanazt a csontot rágja, csócsálja, ugyanazokat a köröket futja, kifogyhatatlanul és elképesztően részletgazdagon ontja magából az érzelmeket, akkor azt kell mondanunk, hogy… ez normális. Ez a női kommunikáció sajátja és ettől nyugszik meg a nő. Sokszor nekifut, de ahányszor elmondja látszólag ugyanazt a történetet, megkönnyebbül. Egy szó, mint száz, tarts ki és hallgasd meg.

Ha már kezd kifogyni a szóból, akkor kérdezd meg: „És mi van még?” „Van még valami, ami bánt?” Az elkötelezettségedet és a szereteted mutatja felé.

Látni fogod egy idő után, hogy ellazul, visszatér a nyugalma, és valami kis mosolyféle is megjelenik. Fontos jelzés lehet, hogy iszik egy pohár vizet, vagy elfogadja a korábban felajánlott vizet.

Ilyenkor még légy résen egy kulcsfontosságú mozzanattal felteheted az i-re a pontot. Van egy szuperhatékony tipp a lezáráshoz, amiből érzi a szeretetedet és a férfi erődet is: Öleld át és kérdezd meg: „Tehetek valamit még érted?”

Nekem a feleségem nem ezt csinálja! Magába zárkózik, ha valamilyen baja van, mi lehet ennek az oka?

  1. Lehet, hogy túl sok időt tölt olyan tevékenységekkel, ami a tesztoszteron szintjét magasan tartja: küzdelmes munkahely, sok izommunkával járó munka, egész nap sok-sok tevékenység, amiben erősnek kell lennie: létre kell hoznia valamit, konfliktusokban küzdenie kell, irányít, határozottan vezet.
    E helyzetekben nem éliheti meg a nőiességét, és a stresszét is „férfi módon”, magányos farkasként egyedül kívánja levezetni.
    Ilyenkor szüksége lesz egyedüllétre, hogy megnyugodjon, és csak utána, kedves ölelésekkel, simogatásokkal lehet átvezetni ellazult, nőies oldalára.
  2. Lehet, hogy rossz tapasztalatai voltak azzal kapcsolatban, ha kiadja a nehéz érzelmeit, szomorúságát, dühét (akár Veled, akár mással!). Erről – ha nem jár külön terápiára – érdemes beszélgetni sok szeretettel, jó időszakokban. Sokat tudsz benne segíteni.
  3. Gyerekként nem volt megengedve számára az ilyen típusú érzelemnyilvánítás. A szerető ölelés, a kedves jelenlét akkor is sokat számít neki.
  4. Feldolgozatlan sérelme van feléd, ami miatt bezár. Az is lehet, hogy a sok éves érzelmi elhanyagolás miatt úgy érzi, hogy saját magának kell egyedül megoldani a problémákat. Ilyenkor mindig e sérelmet kell előbb feldolgozni, és sokszor és sokszor átbeszélni, meghallgatni erről a Megértő Meghallgatás elvei mentén.

A fenti esetekben ajánlott „békeidőben” beszélgetni arról, hogy neki mi segítene stresszes szituációkban, illetve a Kagyló Technika óvatos, de kitartó alkalmazása célravezető.

Mit vár a nő Tőled a stresszoldó beszélgetésben?

Valójában nagyon egyszerű dolgokat vár el Tőled ilyenkor, viszont ezek hiányában semmit nem ér az egész…

  • jelenlét: legyél ott fizikailag és szellemileg is (ne foglalkozz mással és ne kalandozzanak el a gondolataid)
  • figyelem (szenteld kizárólag neki a figyelmedet)
  • empátia (igyekezz minél inkább megérteni, mi megy végbe benne)
  • szeretetteljes odafordulás (ne légy ingerült, dühös közben)

Mit nem vár Tőled?

Vannak azonban olyan dolgok, amiket kifejezetten kerülni kell, mert megakasztják, mi több vakvagányra küldik az egész folyamatot. Nézzük, milyen csapdák vannak, amibe nem jó belesni:

  1. tanácsadás: amíg a nő stresszes, kizárólag az nyugtatja meg, ha Te ott vagy neki és meghallgatod, miközben megosztja az érzéseit, ilyenkor nemhogy nem nyitott a Te racionális problémamegoldásodra, de kifejezetten sérti is
  2. vitatkozás: amíg a nő érzelmei nem csitulnak nincs értelme a vélemények ütköztetésére, az ellenvélemény megfogalmazására
  3. probléma tagadása: ha tagadod a problémát, a nő úgy fogja értékelni nem fontos a számodra
  4. saját problémáid megosztását (még mielőtt ő megnyugszik)

Hajrá!

Ha a fenti folyamatot és technikákat tudatosan és szeretetteljesen, türelemmel alkalmazod, feleséged arcára a mosoly hamarabb visszatér, mint gondolnád.

Olvasd el a fentieket többször, és mindig csináld egy kicsit jobban.

Elég hetente csak 1%-ot fejlődnöd e témában, és hamarosan az ilyen helyzetekben sokkal-sokkal profibb leszel. Hajrá!

(Hogyan tud egy nő a saját nőiessége megélésével hatni a férfi férfiasságára? Tarts velem a következő online, ingyenes párkapcsolati előadáson, ahol szó lesz arról, hogy hogyan teljesedhetsz ki nőként a párkapcsolatodban, szakíthatsz időt magadra és kaphatsz több figyelmességet és megbecsülést a párodtól.

IDE KATTINTVA TUDSZ JELENTKEZNI AZ INGYENES ELŐADÁSRA >>

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: