Emlékszem, miután lelkiismereti okokból felhagytam a jogi pályával, leültünk a feleségemmel egy délután, hogy újratervezzük az életünket, mivel elég kiszolgáltatott helyzetbe kerültünk. Ekkor már épp az első gyermekünket vártuk. Egy albérletben laktunk. Több millió forintos diákhitel-tartozásunk volt. Hogyan hatott ez a házasságunkra? Van-e szerepe a pénznek a házasságban? Ma egy kicsit személyesebb írással jelentkezem.

Emlékszem, miután lelkiismereti okokból felhagytam a jogi pályával, leültünk a feleségemmel egy délután, hogy újratervezzük az életünket, mivel elég kiszolgáltatott helyzetbe kerültünk.

Ekkor már épp az első gyermekünket vártuk. Egy albérletben laktunk. Több millió forintos diákhitel-tartozásunk volt. Az én pályamódosításom pedig elég bizonytalan pénzügyi helyzetet teremetett. Bár az elején voltunk, de egy kicsit elfáradtunk az életben. És valahol úgy éreztük, hogy ez az a pont, amikor mások otthont teremtenek magunknak, de mi ennek a közelében sem vagyunk…

Jó lett volna egy saját otthon… Máig nem felejtem el azt, amikor egész délután számoltuk a lehetőségeinket: ha anyagilag így folytatjuk, talán 30 év múlva lehet egy saját házunk, de ha rosszul alakulnak a dolgok, akkor még a 30 év sem garantált!

Dühös voltam és sajnáltam magam. Tudom-tudom: volt mit ennünk, volt fedél a fejünk fölött, egészségesek voltunk. Sajnos sokaknak ez sem adatik meg…

De férfiként, felelős családapaként közben a háttérben nyomasztott, hogy ha minden így marad, akkor mire összegyűjtenénk egy házra való pénzt, addigra pont 30 éves lenne a gyermekünk…

Új korszak: a tanulás időszaka

A feleségemmel mindketten sokgyerekes, szerény anyagi körülményű családból származunk, így mindig is az emberi kapcsolatokat tartottuk fontosnak, és két dologban nagyon egyetértettünk:

1. „A pénz nem fontos!”
2. „Szeretet legyen, az a legfontosabb!”

De közben szembe kellett néznünk azzal, hogy hiába próbáljuk kizárni az életünkből a pénzt, valójában része az életnek. A zsemlét nem szeretetért, hanem pénzért adják a boltban. Nagyon szeretem az embereket, de a villanyszámlát nem tudom szeretettel kifizetni.

Még azon a szomorú, tervezős délutánon elhatároztuk, hogy elkezdünk tanulni a pénzről, elkezdünk foglalkozni a családi pénzügyeinkkel. Úgy éreztük, VALAMIT TENNI KELL!

A következő időszakban megtanultuk, hogy ha a hétköznapokban ügyesen kezeljük a pénzt, ha foglalkozunk vele annyit, amennyit kell (nem többet és nem kevesebbet), akkor nyugalom és növekedés járja át ezt a témát.

Itt nem holmi zavaros befektetési dolgokra kell gondolni! Egyszerűen elkezdtünk figyelni a családi bevételekre és a kiadásokra. És arra, hogyan is gondolkodunk a pénzről.

És innentől valami nagyon megmagyarázhatatlan történt velünk:

Elkészítettük egy különleges táblázatot, a mi kis Bűvös Táblázatunkat! Ebben a pénzügyi helyzetünket kezdtük el vezetni. Ez akkor valahogy így nézett ki – elhomályosítottam a tartalmát, de szerintem így is látszik a lényeg:

A feleségem mindig is precíz volt, ő egy igazi Excel-guru, és az ő irányításával alakítottuk ki a táblázat minden lapját, oszlopát. A feleségemmel elkezdünk benne tervezni, számolni nap mint nap.

Nem voltunk befektetők (és nem is szeretnénk azok lenni), csak egyszerű emberként, józan paraszti ésszel foglalkoztunk a pénzügyekkel.

Szégyen

Ez az egész akkoriban elég furcsa volt nekem. Valahol szégyelltem, amit csináltunk. Talán meg is vetettem magunkat. A családi gyökereink, a neveltetésünk és világnézetünk alapján a szeretet volt a legfontosabb értékünk, és a pénz valahol az önzőség szimbóluma volt.

A pénzzel foglalkozni?! Ejnye-bejnye!

De közben megtanultam, hogy ez az egész valójában nem a pénzről szól. Hanem a felelősségvállalásról.

Arról, hogy a pénz nem cél, csak egy eszköz, ami boldogabbá nem tudja tenni az életet, de sok boldogtalanságot okoz, ha nem kezdünk el tanulni magunkról, amikor a pénz gondot okoz!

Aztán rájöttem, hogy a pénz csak egy szimbólum. Ha bajunk van vele, akkor nem is a pénzzel van bajunk, hanem talán magunkkal. Ami persze kihatással van a pénzügyeinkre és a kapcsolatunkra is!

Mi történt ezután?

Hónapról hónapra foglalkoztunk a témával (hiszem, hogy ez a folyamatosság legfontosabb!), egyszer csak azt vettük észre, hogy növekedtek a bevételeink és egyre jobban láttuk, hogy a költéseinknél hol folyik el a pénz. A hitelünket visszafizettük, tudtunk félrerakni, elmúlt az aggódásunk, szabadon élhettünk…

Azóta 10 év telt el.

Nem lettünk milliárdosok.

De soha nem felejtem el azt az érzést, amikor tavaly már a két kislányunkat néztük a SAJÁT udvarunkon játszani, és egyszer csak beugrott: hoppá, észrevétlenül megcsináltuk, amit valaha megtervezünk!

És bár kívülről nincs ránk írva, de EBBEN BENNE VOLT:

✔  A munkánk, amit beletettünk magunkba, a változásunkba.
✔  A gondolkodásunk: pénzt annak látjuk, ami. Se többnek, se kevesebbnek, mint amennyit számít.
✔  A törekvésünk, hogy minden helyzetben megértsük egymást.

Azt hiszem, a feleségemmel CSAPATTÁ váltunk a családunk pénzügyeinek kezelésében.

ÉS soha nem adtuk fel önmagunkat, és azt sem, hogy a szeretet a legfontosabb!

A Bűvös Táblázat

A sikerünk egyik nagy titka a mi Bűvös Táblázatunk. Az elmúlt 10 évben folyamatosan alakítottunk a táblázatunkon, szakirodalmak alapján fejlesztettük és egyszerűsítettük a pénzkezelésünket. (Hiszen senki nem szeret bonyolult táblázatokkal bajlódni, és állandóan ezzel foglalkozni. Mi sem. )

Büszke vagyok arra, hogy ez nem csak nekünk segített. Mediátori praxisom alatt több házaspárnak is átadtam már a táblázatunkat. Sok felesleges vitát, összetűzést sikerült vele már megszüntetni! (Pl. megszűntek a felelőtlen költekezés vagy az embertelen spórolás miatti viták…)

Neked könnyű volt!

„Szépen hangzik mindez, de ehhez kellett a feleséged” – mondhatod.

Igen, kellett.

Őszinte leszek, sokáig úgy éreztem, hogy egyedül kevés lettem volna ehhez. Ha nem vagyok ilyen szerencsés, talán nekem soha nem lett nem lett volna kitartásom foglalkozni családi bevételekkel és kiadásokkal. Nekem soha nem működött az ilyesmi. Sem erőm, sem kedvem nem volt a pénzügyekkel foglalkozni. Nem tanultam, érzékem sem volt hozzá…

De aztán az élet alakult.

Amikor 9 éve megszületett az első gyermekünk, nem működött az, hogy mindent a feleségem csinált otthon, így a pénzügyekkel egyedül maradtam. Nekem is meg kellett tanulnom leülni, foglalkozni a kiadásokkal és a számlákkal, döntéseket hozni, számolni. Átvettem tőle ezt a feladatot.

Akkor értettem meg, hogy miről is szól az, amikor foglalkozunk a pénzzel, és őszinte leszek, megszerettem! Működött! Már nem feladnak éreztem, hanem a mindennapi élet szerethető részének.

És ezt kívánom Neked is, Nektek is!

Nekünk ez hozott igazi összhangot a pénzügyeinkben.

Hiszem, hogy sokkal jobb nyugalomban együtt lenni úgy, hogy a kapcsolatunk ÉS a pénzügyek is EGYSZERRE rendben vannak!

✔ Van megoldás arra, hogy egyensúlyba hozzuk a folytonos túlköltekezést és a görcsös spórolást!
✔ Jó az, amikor nincs vita amiatt, hogy ki és mire költött!
✔ Jó az, amikor egyenrangúság van!
✔ Jó az, amikor nem a világot hibáztatjuk, hanem elkezdünk magunkért tenni, bármilyen apróságról is legyen szó!
✔ Jó, amikor az anyagiak helyett egymásra és önmagunkra tudunk figyelni!

Ebben kapsz segítséget a PÁRKAPCSOLAT ÉS A PÉNZ online tréningen, amelyre szeretettel várlak ITT >>

Ádám

U.I.1: Igen, a tréningen bemutatom a Bűvös Táblázatot! Részletesen kifejtem azt is, hogy mi a megoldás, ha utálunk táblázatot kezelni, nincs kedvünk a költségvetéssel foglalkozni, vagy soha nem működött. (Annyit megsúgok, hogy nem a táblázat a lényeg, hanem a mögötte levő szemlélet, ami a fejünkben van!)

U.I.2: Arról is lesz szó a tréningen, mi a megoldás, ha a párunk nem von be a pénzügyekbe, vagy fordítva: nem akar vele foglalkozni.

Gyere, és végezd el a Párkapcsolat és a pénz online tréninget itt >>

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: