Őszinte leszek, mi a házasságkötésünktől kezdődően közös kasszán vagyunk a feleségemmel. Hogy ez jó-e vagy rossz? A közös kassza – külön kassza témáját járom körül mai írásomban.

 

Szóval mi a házasságkötésünktől kezdődően közös kasszán vagyunk a feleségemmel. És talán a legfontosabb kérdés, hogy miért alakult ez így közöttünk?

Véleményem szerint mindig van egy jelentése a pénzügyi kasszának. Megmutatja a jövőbe vetett hitünket és a hozzáállásunkat a másikhoz:

  • Mennyire kötődünk egymáshoz?
  • Mennyire vagyunk együttműködőek?
  • A függetlenség a nagyobb érték vagy az egymáshoz tartozás?
  • Mennyire tervezünk közösen?
  • És ami a legfontosabb: MILYEN KÖZÖS JÖVŐBEN HISZÜNK?

Így hát nem ítéleznék egyik kasszatípusról sem. De döntsd el Te magad: komfortosan érzed magad azzal, amiben vagy? (Máris írok mindegyik típusról, érdekes lesz!)

Az egyértelmű, hogy az első randin még külön kasszán vagyunk. De amikor az elköteleződés mélyül (egyre több közös kiadással), egyre nehezebb a mai világban megtalálni egyensúlyt a közös pénzügyekben…

Én személyesen azért a közös kassza mellett tettem le a voksom, mert ez jó NEKEM és a FELESÉGEMNEK IS! És ez kifejezi a közös jövőnkhöz való hozzáállásunkat: házasságban élünk, döntöttünk egymás mellett és felelősséget vállalunk egy életen át! Ebben hiszünk, és ez jelenik meg a pénzügyeinkben is.

De nézzük meg, milyen más felállásban lehet még menedzselni a közös pénzügyeket:

Vegyes kasszák

Nem csak külön kassza vagy közös kassza létezik.Van olyan is, hogy „vegyes kassza”.

Vegyes kasszát azért működtet egy pár, mert valamiért ez jó neki! 🙂 Máris kifejtem bővebben:

1) Vegyes kassza kisebb fokú elköteleződés esetén

A vegyes kassza kisebb fokú elköteleződésnél, összeköltözésnél szokott először megjelenni.

Ilyenkor a felek a közös kiadásokat közösen lerendezik, és a saját keresetüket a saját céljaikra, magukra költhetik. Érthető, hogy 3 hónap ismertség után még nincs olyan elköteleződés, ami indokolttá tenné azt, hogy mindenünket megosszuk a másikkal.

De mi van, ha már több éve együtt vagyunk?

2) Vegyes kassza a korábbi élmények miatt

A vegyes kassza típusú megoldást sokszor látom sok éve tartó házasságokban is. Vannak, akik boldogok tőle, de vannak, akik nem!

Sajnos van, hogy a kasszakezelést valójában a gyerekkorban vagy egy előző házasságból megtapasztalt rossz élmények határozzák meg. Ilyenkor a fő cél a kiszolgáltatottság elkerülése, az egyéni biztonság fenntartása.

„Bármikor szétmehetünk, ezért nem köteleződöm el annyira anyagilag sem. Csak annyi megy a közösbe, ami feltétlenül szükséges.” 

És ez a hozzáállás érthető is. Oka van. Az illető múltbeli emlékeiből tudhatjuk, hogy múltban segített volna ez a védelmi hozzáállás. És most segít?

Sajnos ilyenkor a másik oldalon néha kibukik, hogy: „ha mindenemet odaadom Neked, akkor a pénzügyekben miért nem vállalunk közösséget? (Vannak, akik ekkor jönnek rá, hogy a párjuknak nem is annyira fontos a közös élet és az elköteleződés.)

A vegyes kasszánál sokszor találkoztam már „igazságossági” problémákkal:

✖ Mi a helyzet, ha a nő GYES-en van, így ő kevesebbet keres?
✖ Számít-e a háztartási munka a közös teherviselésben?
✖ Azért mert a másik többet keres, tényleg több szabad pénz jár neki?
✖ Miért kell az akaratom ellenére jóval többet áldoznom a közösbe?
✖ Annyi pénze van! Miért nem nagyvonalúbb?

Hogy mi ilyenkor a megoldás? Mindjárt kifejtem azt is.

Közös kassza egyszemélyes vezetéssel

Vannak olyan közös kasszák, amelyeket valójában a „spórolósabb” fél kénytelen kezelni, hogy a felesleges akciós termékek felhalmozása helyett maradjon egy kis megtakarítás a hónap végén.

Van úgy, hogy az egyik fél erőből magához rántja a kincstárnoki szerepet, és a másikat pénzügyi függőségben tarja: ezzel befolyásolja a társa önállóságát. A másik fél ilyenkor kiszolgáltatottságot, értéktelenséget élhet meg. És ez így nincs rendben!

Van úgy, hogy az egyik fél nem vállal semmiért felelősséget, és a másik kénytelen a hátán vinni mindent. Ez sem oké helyzet, hiszen itt a kényszerített helyzetről, átvállalt teherről szól a „közös” pénzügyi helyzet.

Ugye látjuk, hogy ez az egész NEM A PÉNZRŐL SZÓL?

1. A pénzügyi kassza típusa kifejezi a köztünk levő elköteleződést és bizalmat!

2. A pénzügyi kassza elárulja, tudunk-e egyenrangú megállapodásokra jutni, amelyben mindketten nyertesek lehetünk.

Ha egy személyes szakmai bölcsességet megoszthatok:

„Nézd meg a pénzügyi kasszát, és tudni fogod, mi a felállás a férfi és a nő között.”

A külön/vegyes/közös kassza valójában nem pénzről szól, hanem arról, hogyan is viszonyul a két fél egymáshoz és a kapcsolathoz.

Gondold át!

→ Tökéletesen jó-e Neked, hogy ahogy működtetitek a kasszátokat?
→ Egyetértés, őszinteség járja át ezt a témát?
→ Megtörtént úgy igazán a kapcsolatotok felvállalása? És önmagatok felvállalása?
→ Milyen érzések uralnak, amikor a pénzt kezelitek?
→ Szabad, szép egyensúly jelenik meg a pénzügyeiek kezelésében?

(Érdekesség: a Párkapcsolat és a pénz online tréningen bemutatok több olyan kasszakezelési megoldást is, amely mindenki örömét és nyugalmát egyszerre tudja szolgálni).

Sok felállás létezik tehát, és ha úgy érezd, hogy nem tökéletes, akkor itt az idő a változtatásra! Ehhez is sok-sok tippet és ötletet kapsz a PÁRKAPCSOLAT ÉS A PÉNZ online tréningen >>

Gyere, és nézd meg ide kattintva, miről szól pontosan >>

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: