Sajnos nagyon gyakori a párkapcsolati vitáknál az ugrás jelensége. De mi is az az ugrás? Emlékszik arra, amikor valamikor beszélgetni próbált a párjával egy problémáról, de a párja egy apróságnak tűnő mondatot félreértett, valamilyen kifejezésen felidegesedett, ezáltal a vita elindult egy értelmetlen irányba. Ilyenkor talán Ön is úgy érezte, hogy a párja ráugrott néhány mondatára, és teljesen […]

Sajnos nagyon gyakori a párkapcsolati vitáknál az ugrás jelensége. De mi is az az ugrás?

Emlékszik arra, amikor valamikor beszélgetni próbált a párjával egy problémáról, de a párja egy apróságnak tűnő mondatot félreértett, valamilyen kifejezésen felidegesedett, ezáltal a vita elindult egy értelmetlen irányba.

Ilyenkor talán Ön is úgy érezte, hogy a párja ráugrott néhány mondatára, és teljesen félreértett mindent.
Az ugrásnak sajnos az az eredménye, hogy Ön az alapproblémát nem tudja a párjával megbeszélni, ráadásul sokkal rosszabb lesz a hangulat, mint a beszélgetés előtt volt.

Nézze meg az ugrás jelenségét ebben a videóban:


Mi játszódik le az ugró félben?

1) váratlanul megsértődik a másik által mondottakon
2) úgy érzi, hogy a másik fél negatívan áll hozzá
3) a vita tárgyától teljesen elviszi a beszélgetést
4) kizárólag a saját fájdalmára képes figyelni

Mi játszódik le a másik félben?

1) eleinte megmagyarázással próbálja kezelni a helyzetet
2) később viszont feladja, és nem kíván már érdemben beszélgetni a problémáról
3) esetenként lenézi a másikat érzelmi kitörései miatt

Mi a teendő ugrás esetén?

1) Ha Ön az ugró fél, igyekezzen eldobni, félretenni a rossz érzését, amely a másik szavai Önben okoznak. Ez tudom, hogy nagyon nehéz.
2) Ha Ön a másik fél, akkor az ugró fél kitörésére mindössze annyit mondjon, hogy „megértem, hogy így érzed.” Nyugtázza az ugró fél kitörésit, tehát jelezze, hogy eljutott Önhöz a felháborodása. De ennél tovább ne menjen. Ez kezelni fogja a helyzetet. Ha magyarázkodni próbál, az vég nélküli vitát fog kiváltani.

 

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: