Már a kérdésfeltevés is rossz! Miért kellene a nőnek bármit is elérnie? A nőnek kelljen azért küzdenie és tutujgatnia a férfit, ami egyébként alap lenne? Az már régen rossz! De akkor mégis: hogyan válik nyitottá a férfi magától is a felesége kéréseire? Melyek a leggyakrabban előforduló hibák, amiért a kérések nem érnek célba és hogyan lehet ezeket kiküszöbölni? Mai írásomból 10 női kommunikációs tippet ismerhetsz meg, bízom benne, hogy sok férfitársam is elolvassa!

FONTOS!

Ezt a cikket férfiként írtam, de nem azért, hogy nőket egyoldalúan kioktassak. Szívemen viselem a kapcsolatok kölcsönösségét, és sok cikket írok férfiak számára is, hogy hogyan bánjanak jól a feleségükkel.

Itt van például ez:
Nyílt Levél Férfiakhoz >>

Tegyük fel, hogy a férj hazaérkezik a munkahelyéről, átöltözik, és mint aki jól végezte dolgát, elterül a kanapén. Csakhogy a levetett ruháit a lakás különböző pontjain hagyja.

Ez így természetesen nagyon nincs rendben, és érthető, hogy a feleségében nagyon rossz érzést kelt.

Vajon melyek a legtipikusabb mondatok ilyenkor női oldalról, ha ez nem először fordul elő, és a feleség belefáradt a helyzetbe? Általában ilyesmik hangzanak el:

  • „Hányszor kell még elmondanom, hogy rakd a ruháidat a szekrénybe!”
  • „Szerinted ki fogja a gönceidet elrakni?”
  • „Tőled aztán az egész lakás romba dőlhet!”

Mit fog erre várhatóan reagálni a férj?

1) Védekezni fog. („Egész nap keményen dolgozom, igazán megengedhetem magamnak, hogyha haza jövök, ne kelljen egyből ruhákat hajtogatnom!”)

2) Dühös lesz. („Na, és? Akkor mit fogsz csinálni? Elválsz? Hagyjál már békén!”)

3) „Kikapcsol”.  (Hallván az ismerős szemrehányásokat…)

4) Elismeri a hibáját. (Ez lenne az ideális női nézőpontból, de a gyakorlatban elég ritka.)

Nézzük meg a helyzetet a férj szemszögéből! 

Először is szögezzük le, hogy nagyon nincs rendben az, hogy valaki széthagyja a ruháit és ezzel a nőre terhet rak! (A TV elé legörnyedésnek viszont hormonális oka van. A férfiak, amikor a fejükből néznek kifelé a semmibe,  azaz különvonulnak a barlangjukba, stressz-csökkentő nemi hormont termelnek.)

De vizsgáljuk meg kommunikációs szinten az alábbi mondatokat:

  • „Hányszor kell még elmondanom, hogy rakd a ruháidat a szekrénybe!”
  • „Szerinted ki fogja a gönceidet elrakni?”
  • „Tőled aztán az egész lakás romba dőlhet!”

• Amikor a férj ilyen mondatokat hall, érezheti-e úgy, hogy a feleségének az ő személyével van baja?
• Érezheti-e magát rossznak?
• A szidalmak hatására mennyire lesz kedve változtatni?
• Azon fog járni az esze, hogy legközelebb jobban odafigyeljen, vagy inkább azon, hogy megmagyarázza, hogy miért hagyta szét a holmiját?
• Vajon az jut eszébe, hogy „A feleségem milyen gondos és rendszerető…”, vagy az, hogy „Ez a boszorkány már megint mit akar…”?

Ha még mindig a férj helyébe képzeljük magunkat, könnyen beláthatjuk, hogy a vádaskodás, a feszült hangvétel nem fogja azt a hatást elérni benne, hogy kedve legyen bármit is megtenni, ami fontos a feleségének.

Mindezt egyáltalán nem a „lusta” férfiak védelmében írom, hanem szeretném bemutatni, mi is zajlódik le egy vitahelyzetben olyankor, amikor valamiben változást várunk el.

De akkor mi a teendő, ha nőként szeretnéd a fenti történetet elkerülni és szeretnél végre valódi változást elérni a férfinál?

1) Fogd vissza magad!

Mielőtt automatikusan a párodhoz szólnál, állj meg egy pillanatra!

Minél pozitívabb hangvételben kezded el egy kérés megfogalmazását, annál biztosabb, hogy azt teljesíteni is fogja a párod.

Sokan ezt nem tudják, és a kezdeti feszült hangulat miatt lehetetlenné válik az, hogy a másik fél „fogadóképessé” váljon a kérés meghallgatására.

Pedig ma már kutatási adatok is alátámasztják, hogy a kedves, szeretetteljes hangvétellel jelentősen nagyobb eséllyel sikerül megbeszélni egy problémát. John Gottman házassági kutatása kimutatta, hogy  minden konfliktusbeszélgetés ugyanúgy ér véget, ahogy elkezdődött.

A szelíd indítás az egyik kulcs: a legjobb módszer, ha nem azonnal kiengeded a gőzt, hanem nagy levegő, kis szünet, még egy nagy levegő, és csak ezután kezded elmondani, mit is szeretnél!

2) Gondold ki és légy tisztában vele, hogy mire is van szükséged!

Egy kérés célja az, hogy elérjük, hogy a másik valami olyat tegyen, ami fontos nekünk.
Ezért gondold ki, hogy mi is az a konkrét tett, amit elvársz a párodtól?

Tedd fel magadnak a kérdést:

  • „Miből érzem, hogy a párom tisztel?”
  • „Miből érzem, hogy a párom megért?”

A kérés megfogalmazása ideális esetben ugyanis mindig a másik tettére, cselekedetére, viselkedésére irányul. Általában hajlamosak vagyunk arra, hogy azt mondjuk például, hogy „lusta vagy és önző”. Ez azt fejezi ki, hogy egyenesen a párunk személyével van problémánk, nem pedig a viselkedésével.

Az viszont már nem derül ki ebből, hogy mire van szükségünk, és ezáltal mit kellene tennie a párunknak. Tehát a másik fél egy ilyen mondattal nem tud mit kezdeni, csak rosszul érzi magát, szeretetlenséget érez.

Tehát amikor a kérésedben megnevezed az elvárt tettet, olyankor pontosan el tud a párod gondolkodni azon, hogy min kellene változtatnia, mit kell tennie.

 3) Ne azt mondd, hogy mit NE, hanem, hogy mit IGEN!

Férfiak és nők is gyakran elrontják, pedig érdemes erre figyelni: NE arról beszélj, hogy mit NEM kapsz meg tőle, hanem arról beszélj, hogy mit szeretnél megkapni. Ne azt fejezd ki, hogy a párod mit ne csináljon, hanem azt, hogy te mit szeretnél!

Példák:

Hibás kérés:

„Ne a tévét nézd, ha hozzád beszélek!”

Helyes kérés:

„Szeretném, ha figyelnél rám, és rám néznél, amikor beszélgetünk!”

Hibás kérés:

„Ne csak magadról beszélj!”

Helyes kérés:

„Szeretném, ha esténként megkérdeznéd, hogy mi van velem!”

Tehát a lényeg az, „ne” kezdetű mondatok helyett „szükségem van” kezdetű mondatokat használj! A kérés ne egy tiltás legyen!

4) Időzítés

Ha a párodhoz kérést intézel, ügyelj arra, hogy ne rosszkor kérj!

Ha például a párod fáradt, ezáltal ingerlékenyebb, vigyázz: ilyenkor a legjobban megfogalmazott kérés is balul sülhet el. Ugyanez a helyzet, amikor a másik éhes, vagy sikertelenség érte a munkahelyén, netán egy szexuális együttlét nem a legjobban sikerült.

Hasonlóan nem érdemes olyankor kérést megfogalmazni, amikor egy vendég, egy barát vagy egy családtag is jelen van. Hiszen ha egy „idegen” is jelen van, akkor a párod a legszebben megfogalmazott kérést is rossz néven veheti, hiszen megalázó az, ha mások előtt hangoztatják valamilyen hiányosságát.

5) Dicsérj, mielőtt kérsz!

Egy sima kérésből a férfiak egy része hajlamos azt kiolvasni, hogy valamit nem jól csinál, és ezért csökken a hajlandósága arra, hogy a kérésre odafigyeljen vagy azt teljesítse, mert az erősíti benne ezt a rossz érzést. Ezért ezzel kapcsolatban érdemes az alábbiakat kipróbálni.

Ha a kérés előtt pár dologban elismered, megdicséred a párodat, akkor a megbecsültség érzése, elismertség érzése olyan erős lesz, hogy a kérés ezt nem fogja tudni lerombolni.

Itt most nem álszent dicséretről van szó, csupán az a cél, hogy a párod érezze: meg vagy elégedve vele, de van egy kis apróság, amihez kéred az ő segítségét, együttműködését. Ez befogadóbbá teszi a férfit, és szívesebben fogja teljesíti a kérésedet.

6) Ne halogass!

Egy kérés szőnyeg alá söprése soha nem vezet jó eredményre. A béke fenntartása érdekében vagy csak a kellő odafigyelés hiánya miatt könnyebb a konfliktust „szőnyeg alá söpörni”, remélve, hogy az majd jobb lesz. Az ilyen hozzáállásnak persze az a következménye, hogy az igényünk kielégítetlen marad, a neheztelés fokozatosan nő.

Aztán, talán hónapokkal később, egy jelentéktelen probléma ürügyén valamennyi felhalmozódott sérelem kirobban, a pillanatnyi probléma jelentőségéhez képest aránytalan hevességgel. Pont ezért ne halogass, hanem akkor kérd és jelezd, amikor felmerül.

7) Legyél kedves!

Senki sem szereti, ha feszülten, idegesen szólnak hozzá. Ezért ha úgy is érzed, hogy már nagyon eleged van abból, hogy nem kapod meg a párodtól, amire szükséged van, várj egy kicsit, amíg le tudsz nyugodni és keress olyan alkalmat, amikor kedvesen tudsz beszélni vele.

Ha nem higgadtan fogalmazod meg a kéréseidet, akkor a párod arra fog figyelni, ahogy mondod, és nem arra, amit mondasz.

Használd a kérlek, légy szíves szavakat! Bármilyen alapvető dolognak is tartod a kérést, attól a másiknak erőfeszítésbe telik annak teljesítése, és ő szívességnek fogja érezni, amit tesz.

8) Utalj vissza korábbi sikerekre!

Ha már volt úgy, hogy a párod korábban egy kérést teljesített, ügyes és figyelmes volt benne, tedd hozzá a kérésedhez azt a múltkori eseményt is. Dicsérd meg amiatt.

Például:

„Emlékszel, a múlt héten olyan jó volt együtt beszélgetni! Úgy éreztem magam Veled, mint az első randinkon. Olyan figyelmes voltál velem. Mi lenne, ha megint sort kerítenénk egy ilyen estére? ”

9) Köszönd meg és dicsérj!

A kérés megfogalmazása nem ér véget akkor, amikor elmondod azt a párodnak. Ha valamit megtett, akkor köszönd is meg neki! Dicsérd meg érte, jelezd neki, hogy jól esett a kérés teljesítése. Ez hosszútávon megerősítheti benne, hogy legközelebb is örömmel megtegye, amit kérsz!

10) Türelem!

Amikor a szemrehányások száma megnő egy kapcsolatban, akkor a másik egyre rosszabbul kezdi érezni magát.

Ezt hívom én hinta-effektusnak, amikor egy férfi már annyi szemrehányást kap, hogy azokkal nem foglalkozik.

Amikor meglökünk egy hintát, kilendül, azonban eljut egy olyan pontra, amikor elfogy a lendülete és megáll. Majd ismét megindul, de az ellenkező irányba, visszafelé.

Ha túl sokszor kérsz, akkor a kérés – legyen az bármilyen jól kivitelezve – nem ér célba.

A túl sok kérés (vagy szemrehányás) azt eredményezheti, hogy:

• a másik úgy érzi, hogy nem tud tenni azért, hogy megjavuljon,
• a te elviselhetetlen viselkedésedet látja,
• már akkor sem fog megtenni dolgokat, amikor nincs különösebb akadálya a kérés teljesítésének.

Ezért a legeslegfontosabb tanácsom az, hogy legyél türelmes, tudj várni! Kérj keveset, de azt jól!
Maximum hetente-kéthetente fogalmazz meg egy újfajta kérést, és ha azt már megtette a másik, akkor jöhet az újabb kérés!

+1 ráadás: Egyébként meg ne Te küzdj mindig!

Hidd el, ezt a cikket megírni  nem volt könnyű nekem férfiként! Nem szeretném azt sugallni a cikkel, hogy a nőnek 10 dologra kell figyelnie, ahogy a férfi 1 apróságot megtegyen.

Túl sok olyan kapcsolatot látok, ahol a nő örökösen küzd azért, hogy a férfi változzon, de nincs semmi eredménye, mert az továbbra sem figyel igazán a nőre.

Ha sokszor próbálkoztál már a társadnál, de valahogy nem hallja meg azt, amit kérsz, egyáltalán nem biztos, hogy a Te hibád!

Mi férfiak könnyedén meg tudjuk szokni a sok jót, amit kapunk a feleségünktől, és ha a kapcsolatunk, a problémák kerülnek szóba, a hárítás egy nagyon tipikus reakció a részünkről!

Miközben szeretnél kapcsolódni a férjedhez, a legnagyobb elutasítást tapasztalhatod meg ilyen esetekben! Mit lehet tenni ezzel kapcsolaban?

Ha szeretnéd tudni, hogy hogyan válik a férfi magától is figyelmessé, akkor tarts velem a következő élőben közvetített, ingyenes párkapcsolati előadáson, ahol szó lesz a női-férfi kommunikációs nehézségek feloldásáról, figyelmességről és hogy hogyan kaphatsz több megbecsülést a párodtól.

ITT TUDSZ JELENTKEZNI AZ INGYENES ELŐADÁSRA!

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: