Kapcsolatgyilkos hatása van, mégis szinte mindannyiunk kapcsolatában jelen van az a folyamat, amikor elkönyveljük a párunkat „valamilyennek”. Például „rossznak”. Hogy mit okoz ez a kapcsolatunkban és mit tehetünk, hogy ezt a láthatatlan folyamatot megállítsuk? Erről szól mai írásom.

Ma egy nagyon egyszerű törvényszerűségről írok, ami bizony sok házasságot tönkretett már.  Az én házasságomban is meg tud jelenni, és talán minden kedves Olvasóm is találkozott vele.

A törvényszerűség így szól:

Ha egy személynél többször egymás után ugyanazt a negatív viselkedést látjuk, vagy többször egymás után ugyanolyan negatív tapasztalatunk van vele kapcsolatban, akkor megbélyegezzük egy leegyszerűsítő negatív tulajdonsággal.

Például van egy új munkatársunk, aki az első héten háromszor is elkésik. Bár nem tudjuk pontosan, ennek mi az oka, azt fogjuk rá mondani, hogy késős.

Vagy ott van egy szemüveges fiú, aki régebben köszönt nekünk, de az utóbbi időben amikor az utca túloldalán sétál, csak néz ránk bambán és nem köszön. Mit mondunk rá? Neveletlen lett!

Vagy van a gyerekünknek egy osztálytársa, aki amikor délutánonként feljön hozzánk játszani, alig szól hozzánk és a kérdéseinkre is szűkszavúan válaszol. Mit mondunk ilyenkor rá? Milyen kis alamuszi a barátod!

Mi történt itt? Valamilyen negatív tapasztaltunk van egy másik emberről, és ezért ellátjuk egy bélyeggel. Egy leegyszerűsítő negatív magyarázattal. Azzal, hogy késős, neveletlen, alamuszi.

A házasságunkban előforduló megbélyegzések

Ugyanez megfigyelhető a legtöbb házasságban is. Sokszor hallok csalódott feleségeket, hogy az én férjem csak a munkájával van elfoglalva, egy munkamániás. Vagy például:

– Mindig kiabál!

– Sértődős!

– Vele semmit nem lehet megbeszélni!

– Mindig csak a pénzen jár az esze!

– Önző!

Ilyen bélyegekből egy párkapcsolatban több tucat is ki tud alakulni!

Kati és Józsi kölcsönös „bélyeggyártása”

Nézzük meg Józsi és Kati példáját:

Józsi imád szerelni, van egy nagy szerszámos ládája, amit mindig a bejárati ajtó mellett tart. Katit ez zavarja, mert úgy gondolja, hogy egy szerszámos ládának nem ott van a helye.

Történik, hogy egyszer Kati a ládát elpakolja a bejárati ajtó mellől a pincébe. Amikor Józsi ezt meglátja, dühbe gurul és elkezd kiabálni: Hova tetted a szerszámaimat? Miért teszed el a megkérdezésem nélkül?

Kati nagyon megijed, és nem is érti, hogy mi ütött Józsiba, hogyhogy így kiabál?

Visszakerül a szerszámos láda a bejárati ajtó mellé, de néhány nap múlva vendégek jönnek, ezért ismét megtörténik az, ami korábban, Kati elpakolja a szerszámos ládát, Józsi pedig kiabál.

Nézzük meg ezt a helyzetet Kati szemszögéből!

A történtek hatására milyen vélemény alakul ki benne Józsiról? Milyen bélyeget fog rányomni Józsira? Hát a válasz egyszerű: Józsi állandóan kiabál, a Józsi kiabálós.

Mi történik legközelebb egy ilyen helyzetben? Nézzük:

Telik múlik az idő, Józsi továbbra is imád szerelni, van egy nagy szerszámos ládája, amit mindig a bejárati ajtó mellett tart. Katit ez zavarja, mert úgy gondolja, hogy egy szerszámos ládának nem ott van a helye.

Ezért Kati a ládát ismét elpakolja a bejárati ajtó mellől a pincébe. Amikor Józsi ezért – úgyanúgy, mint korábban – felemeli a hangját: Hova tetted a szerszámaimat? Miért teszed el a megkérdezésem nélkül?

Hopp!

Ebben a pillanatban Katinak máris beugrik a magyarázat: Józsi azért kiabál, mert kiabálós.

És a gondok innen kezdődnek. Kati innentől már nem veszi a fáradtságot, hogy megbeszélje Józsival a valós problémáját: azt, hogy őt zavarja, hogy a szerszámos láda a bejárati ajtó mellé van téve.

Nem jut eszébe, hogy jó lenne valamilyen megoldást találni. Nem néz mögé a dolgoknak, mert a bélyeg mindent megmagyaráz: a Józsi azért kiabál, mert kiabálós!

Na és vajon Józsi is ugyanígy rányomott egy bélyeget Katira? Sajnos nagy valószínűséggel igen.

Ő azt fogja gondolni, hogy Kati mindig mindent elpakol, és ezért nem foglalkozik már többet a felesége véleményével. Józsi sem beszéli meg a problémát Katival rendesen, pusztán rányom egy ilyen bélyeget!

És innentől kezdve, ha előjön egy-egy hasonló helyzet, Kati és Józsi nem a problémájukat beszélik meg, hanem mindketten előveszik a saját bélyegüket, és rányomják a másikra. És eszükbe sem jut, hogy megoldják a helyzetet!

Mi tehát a gond a bélyegekkel?

Az, hogy ha egy személyt megbélyegzünk egy leegyszerűsítő tualdjonsággal, onnantól nem igazán nézünk a dolgok mögé.

Emlékszünk még a késős munkatársra, a neveletlen fiúra és az alamuszi barátra?

  • Mi van, ha az a munkatárs nem is késős, sőt pontosabb, mint mi, csak éppen az első munkahetén többször is  lerobbant a busz, amivel bejár dolgozni.
  • Mi van, ha a neveletlen srác csak egyszerűen nem lát jól távolra?
  • Mi van, ha a gyerekünk barátja a legnagyobb hangú gyerek az osztályban, csak arra tanították, hogy vendégségben visszafogottan illik viselkedni?

A párkapcsolatokban ugyanez a helyzet.

Az, hogy ha a pár két tagja között vita alakul ki, akkor a bélyeg miatt már nem olyan fontos átgondolni,  hogy vajon a másik hogy gondolja, miért úgy gondolja az adott helyeztet.

Elővesznek egy bélyeget, és nem adják meg egymásnak a lehetőséget, hogy elmondják az álláspontjaikat. Mielőtt beszélnének egymással, már eleve van egy véleményük a másikról.

Sajnos nagyon egyszerű olyan következtetésre jutni egy kapcsolatban, hogy az általunk legyártott leegyszerűsítő megbélyegzések – például az, hogy a másik lusta, önző, sértődős, erőszakos – a másik alaptermészetéhez tartoznak. És nem nézünk a konrkrét helyzet mögé. Nem nézzük meg, hogy a másik mit hozott a származási családjából. Nem ismerjük el, hogy sokszor összetettebbek az élethelyzetek, mint ahogy mi azt gondoljuk.

Amikor egy férj rányomja a feleségére azt, hogy soha nem becsüli őt, akkor innentől kezdve a férj sajnos nem azon dolgozik, hogy hogyan lehetne megoldani a problémát, hanem már-már elfogadhatónak, véglegesnek tekinti a helyzetet. Ezáltal soha, de soha nem fog megoldódni a konfliktus.

A bélyegnek tehát az a következménye, hogy az ember magában elkönyveli a párját valamilyennek, és ha jön egy konfliktushelyzetet, úgy gondolja, hogy nincs értelme róla beszélni a másikkal.

Megszűnik a konfliktus megszüntetésére irányuló szándéka!

Vannak házasságok, ahol a nő nem akar annyit szeretkezni, mint a férfi. (Vagy fordítva!) És ilyen esetekben szép lassan alkalomról alkalomra az egyébként teljesen átlagos szexuális vággyal rendelkező hölgyre rákerül az a bélyeg, hogy soha nem akar szeretkezni. Ugye a helyes az lenne, hogy minden egyes alkalommal, amikor ez a probléma felmerül, a pár leülne és megbeszélné azt. De ez nem történik meg. A férfiban csak erősödik a rossz érzés, és egyre inkább elkönyveli magában a nőt úgy, hogy az nem akar vele szeretkezni.

Ha mosta párodra gondolsz, lehet, hogy Neked is eszedbe jut egy-egy ilyen leegyszerűsítő, megbélyegző magyarázat?

Ha igen, akkor végezz el egy nagyon egyszerű feladatot!

Írd össze azokat a tulajdonságokat, amelyekkel megbélyegezted a párodat! Gondold át, hogy valóban igazak-e a párodra ezek a tulajdonságok, vagy csak Te könyvelted el a párodat olyannak.

Sok sikert hozzá!

(Ha szeretnéd, hogy több békesség, törődés és figyelmesség és kevesebb megbélyegzés legyen jelen a kapcsolatotokban, tarts velem a következő online, ingyenes párkapcsolati előadáson, ahol szó lesz többek között a női-férfi kommunikációs nehézségek feloldásáról,és hogy hogyan kaphatsz több figyelmességet és megbecsülést a párodtól. IDE KATTINTVA TUDSZ JELENTKEZNI AZ INGYENES ELŐADÁSRA >>)

Ha tetszett a cikk, segíts eljuttatni azoknak, akiknek hasznos lehet: